Recenzje książekReligijne

KS Marcello Stanzione – „Siedmiu Archaniołów” – Wyd. Esprit

KS Marcello Stanzione – „Siedmiu Archaniołów” – Wyd. Esprit

siedmiu archaniołów

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników powstała z inicjatywy Antoniego Lo Duki -kapłana, który praktykował kult siedmiu aniołów. Dziś jest to praktyka zapomniana, dlatego ta książka jest przybliżeniem, a zarazem prośbą o odnowienie publicznego kultu siedmiu książąt niebieskich. Książkę autorzy poświęcili Papieżowi Franciszkowi prosząc go, by w Kościele został rozpowszechniony kult siedmiu archaniołów. Czytając tę książkę uświadomiłam sobie jak mało znam Pismo Św.  i siedmiu aniołów: Św. Michał, Św. Gabriel, Św. Rafał(ci bardziej znani), Św. Uriel, Św. Jehudiel, Św. Sealtiel, i Św. Barachiel(przyznam, że dopiero w tej książce dowiedziałam się o czterech pozostałych).

W Apokalipsie Św. Jana znajdujemy odniesienie do siedmiu aniołów ”Łaska Wam i pokój od Tego, Który jest i Który był i Który przychodzi o od siedmiu Duchów, które są przed Jego tronem” Tych siedem duchów, to siedmiu najwyższych książąt niebieskiego dworu. Zarządzają oni wszystkimi duchami, jak również wzbogacają nas siedmioma darami Ducha Świętego.

Niniejsza książka opisuje historię kultu archaniołów oraz zadania jakie spełniali na ziemi w imię Boże. Doktorzy Kościoła przyznają, że siedmiu pierwszych aniołów darzy Najświętszą Marię Pannę szczególnym szacunkiem. Siedmiu aniołów przedstawia siedem cnót, które się dzielą na cnoty kardynalne i boskie oraz siedem sakramentów.

Ku czci siedmiu duchów stojących przy tronie Bożym jest:

  1. Św. Michał – gorliwość Boża
  2. Św. Gabriel – moc Boża
  3. Św. Rafał – lekarstwo Boże
  4. Św. Uriel – ogień Boży
  5. Św. Sealtiel – modlitwa Boża
  6. Św. Jehudiel – wielbienie Boga
  7. Św. Barachiel – błogosławieństwo Boże

Wielka moc jest w tych aniołach, najskuteczniejsze wstawiennictwo i najwyższa ochrona. Przydatne jest przywoływanie  ich w różnych sytuacjach życiowych,  a zwłaszcza w chwili śmierci.

Wielka moc jest w tych aniołach, najskuteczniejsze wstawiennictwo i najwyższa ochrona. Przydatne jest przywoływanie  ich w różnych sytuacjach życiowych,  a zwłaszcza w chwili śmierci.

Książka wydana w miękkiej oprawie, zawiera 300 stron i 4 rozdziały, a w trzecim rozdziale autorzy opisują kult Św. Archaniołów i przybliżają sylwetki świętych, którym się ci aniołowie ukazywali. Mądra i głęboka lektura, która przybliża czytelnikowi postaci siedmiu aniołów, przytacza objawienia jak również skłania do głębokiej refleksji nad życiem duchowym człowieka.

Może więc warto sięgnąć do tej książki i pogłębić swoją wiedzę o historię kultu siedmiu świętych archaniołów?

Moja ocena:  10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.