Recenzje książekReligijne

Ks. Stanisław Haręzga – „Spotkania z biblijnymi nauczycielami wiary” – wyd. Święty Wojciech

Ks. Stanisław Haręzga – „Spotkania z biblijnymi nauczycielami wiary” – wyd. Święty Wojciech

spotkania z biblijnymi nauczycielami wiary

Wydawnictwo Święty Wojciech wydało książkę „Spotkania z biblijnymi nauczycielami wiary”. Benedykt XVI ustanowił w Kościele rok 2012/2013 Rokiem Wiary. Jego celem było służyć pomocą w odkrywaniu i pogłębianiu swej wiary w świecie biblijnych postaci Starego i Nowego Testamentu.

I tak, autor w Starym Testamencie umieścił sześciu proroków: Abrahama, Mojżesza, Samuela, Dawida, Eliasza i Jeremiasza. Natomiast w Nowym Testamencie są: Maryja, Jan Chrzciciel, oraz apostołowie Piotr, Paweł i Jan. Autor poświęcił każdej z postaci krótki opis, później rozważania tekstów biblijnych jak np. Pan powołał Abrahama i w jego późnej starości obdarzył synem, zawierając z Abrahamem przymierze. Medytując nad wybranymi tekstami, które są poświęcone Abrahamowi, odkryłam siebie. Przekonałam się, że im większa jest zażyłość człowieka z Bogiem, tym większa jest moc jego wstawiennictwa u Boga. Poznając historię Abrahama, zdałam sobie sprawę jak wielkie są żądze i potrzeby ludzi, a jak słaba jest nasza wiara. Ufając jednak wielkiemu miłosierdziu bożemu, jesteśmy w stanie coraz mocniej wchodzić w przymierze z Bogiem. Najlepszym pokarmem dla naszej wiary jest ofiara i modlitwa. Wszystkie swoje odkrycia w sprawach dotyczących wiary polecajmy i zawierzajmy Maryi, a swoją codzienność przeżywajmy na wzór Abrahama.

Na koniec, pod każdym opisem postaci i rozważaniami, jest zawarta modlitwa, z której możemy czerpać siły. Po modlitwie zaś zostały umieszczone wybrane świadectwa uczestników spotkań: księży, sióstr, ale także osób świeckich.  W zakończeniu książki jest homilia wygłoszona podczas Eucharystii sprawowanej w archikatedrze przemyskiej na zakończenie Biblijnej Szkoły Wiary, w dniu 12 października 2013 roku.

Wydawnictwo Święty Wojciech wydało publikację tej książki mając nadzieję, że materiały w niej zawarte posłużą czytelnikowi do głębszej lektury Pisma Świętego.

Książka wydana w miękkiej oprawie, ma 273 strony, czyta się ją lekko, choć niektóre teksty z Pisma Świętego, czy modlitwy w formie wiersza, zmuszają czytelnika do głębszej refleksji, jak również stawiane pytania na końcu każdego rozdziału są inspiracją do osobistego przeżywania wiary.

Gorąco zachęcam do lektury i medytacji!

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.