Literatura historyczna

Ku wolności – Sue Smethurst – Wyd. Rebis

Ku wolności – Sue Smethurst

Ku wolności

Mindla Horowitz. Włosy zawsze perfekcyjnie ułożone, usta umalowane. Czy to próżność czy duma? Chodziło o najczystszą esencję człowieczeństwa, jej sposób, by powiedzieć światu: ”Zabraliście mi wszystko, ale nigdy nie odbierzecie mi dumy”. To początek historii życia Mindli i Jakuba Horowitzów, nie materiał historyczny, po prostu historia pewnej kobiety i jej rodziny opowiedziana przez nią samą.

Hitler zrobił wszystko, aby naród żydowski zaginął, lecz pamięć o nich przetrwała i do dziś pozostaje żywa. Mam nadzieję, że zostanie przekazana kolejnym pokoleniom. Trzeba czcić i szanować ich przeszłość, a historie będą wzbogacać naszą przyszłość. Chociaż tak sama przeszłość była dla Mindli bardzo bolesna, jednak opowiedziała o swoich przeżyciach, przeżywając ponowną traumę. Pogodziła się z utratą swoich bliskich, których już nigdy więcej nie spotkała, z cierpieniem, głodem, ze ”smrodem” wojny i śmierci.

Śmierć była na porządku dziennym, lecz niektórzy przetrwali, dla miłości, dzieci, wnuków i prawnuków. Pomimo zaawansowanego wieku i słabego zdrowia fizycznego umysł Mindli do samego końca był ostry jak brzytwa, umarła w wieku 96 lat. Mindla i Dziadek Kubuś, który występował w cyrku jako klaun, żyli dla swoich wnuków i prawnuków, pomimo wojny. Kiedy jego wnuczka obchodziła 5-te urodziny pojawił się w stroju klauna, niosąc duży talerz w kształcie tortu podszedł na palcach do wnuczki i gdy miał pewność, że wszyscy na niego patrzą, podskoczył i włożył twarz w sam środek tortu. Był pokryty bitą śmietaną od stóp do głów. Dzieci śmiały się tak bardzo, że rozbolały je brzuchy, a wnuczka – Nerine powiedziała, że są to jej najlepsze urodziny.

Poznaj tę niezwykłą historię Mindli i jej męża Kubusia. Ku wolności to opowieść o odwadze, poświęceniu i przepięknej miłości bowiem ani wojna, ani Hitler nie zdołał ich rozdzielić. I choć w czasie wojny nie byli razem, to siła woli i miłości pozwoliła, aby po wielu cierpieniach, po podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód, Afrykę dotarli razem do Australii, gdzie zamieszkali na stałe wraz z dziećmi.

Musicie koniecznie przeczytać tę historię, jest niezwykła. Pobudza w człowieku te struny wrażliwości, o których sami nie mieliśmy pojęcia. Sprawia, że nawet najtwardsze serce zaczyna pogrążać się w żalu nad losem tych nieszczęśliwych ludzi, którzy byli niegdyś w samym oku śmiercionośnego cyklonu śmierci. Jestem pod dużym wrażeniem siły i odwagi tych dwojga ludzi

Książka Ku wolności to hołd złożony tym wszystkim, którym nie udało się przeżyć.

https://dobrerecenzje.pl/ku-wolnosci-sue-smethurst-wyd-rebis/

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.