Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Łączniczka „Zośki”. Wspomnienia Danuty Rossman – Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska – Wyd. Muza

Łączniczka „Zośki”. Wspomnienia Danuty Rossman – Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska

Łączniczka Zośki

Łączniczka „Zośki” jest pierwszą pozycją literacką poświęconą wybitnej postaci – łączniczki Tadeusza Zawadzkiego. Danuta Zdanowicz-Rossman wychowywała się w środowisku inteligencji warszawskiej. To przedstawicielka pokolenia międzywojennego, należała do harcerstwa, działała w konspiracji, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Zatem była to kobieta wyjątkowa i do tego bardzo odważna.

W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i adiutantką. Została dwukrotnie ranna, ale nie poddawała się, jako kobieca osobowość okazała się świadectwem przedwojennych wartości – pracy na rzecz kraju. Uczyła młodszych hartu ducha, zaradności, dbałości o siebie i innych, a przede wszystkim miłości do ojczyzny. Powieść biograficzna o Danucie Zdanowicz-Rossman ukazuje rolę kobiet, podczas II Wojny Światowej, które nie nosiły zwykle przy sobie broni, chyba, że trzeba było ją dostarczyć walczącym. Głównie opatrywały rannych, organizowały szpitale polowe i gromadziły środki opatrunkowe. Zdobywanie i przygotowywanie jedzenia dla walczących było nie lada wysiłkiem, gdy Warszawa cierpiała głód.

Kobiety pracowały również jako łączniczki, dlatego bardzo ofiarnie i z poświęceniem wypełniały swoje zadania. Często mówi się o bohaterstwie mężczyzn, a zapomina się o kobietach, a przecież ich rola w obronie ojczyzny była nawet ważniejsza. To one niejednokrotnie dźwigały sporo cięższych od siebie rannych mężczyzn, ściągały żołnierzy spod ostrzału, udzielały pierwszej pomocy, wzywały lekarza czy asystowały przy operacjach.

Danuta Zdanowicz-Rossman wyznaje ze szczerością w książce, że Jan Rossman nie był jej miłością życia, ale nigdy nie żałowała swojej decyzji. Każdy dzień utwierdzał ją w przekonaniu, że wyszła za wybitnego człowieka – zdolnego, pracowitego, dobrego, opiekuńczego oraz gotowego do poświęceń.

Książka Łączniczka „Zośki” to bardzo szczera biografia kobiety, która stała się niekiedy murem obronnym dla innych. Zostały w niej udostępnione zdjęcia ze zbiorów prywatnych Danuty Rossman, jak choćby dokument nadający kobiecie stopień kapitana. Dwie autorki książki: Aleksandra Prykowska – absolwentka Akademii Teatralnej i Dorota Majewska – pisarka bardzo związana z Warszawą, wnikliwie i dokładnie opisują udział kobiet w walce podczas II Wojny Światowej. Literatura tego typu to ważny głos udziału kobiet w masakrze, potocznie nazywanej wojną.

https://dobrerecenzje.pl/laczniczka-zoski-wspomnienia-danuty-rossman-dorota-majewska-aleksandra-prykowska-wyd-muza/

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.