Kryminał, DramatRecenzje książek

Lars Mytting – „Płyń z tonącymi” – Wyd. Smak Słowa

Lars Mytting – „Płyń z tonącymi” – Wyd. Smak Słowa

płyń z tonącymi

Książka „Płyń z Tonącymi”, której autorem jest Lars Mytting opowiada historię Edwarda. Jest to chłopak, który dorastał w domu dziadków, pośród pól  pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli w niewyjaśnionych przez lata okolicznościach we Francji gdy był jeszcze dzieckiem. Ta sprawa jest jedną z wielu rodzinnych tajemnic skrywanych za zasłoną milczenia.

W  poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edward wybiera się na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, lecz nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i kobietę, której nie rozumie.
W końcu jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy. W tym momencie wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a jej bohater musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi się zmagali antyczni herosi.
Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłości to esencja tej książki.

Postać Edwarda to bardzo romantyczny typ człowieka, zmagającego się z własnymi myślami. Mężczyzna często kontempluje nad tym co się wydarzyło w jego życiu, zastanawia się czy w odpowiedni sposób tęskni za rodzicami – tak jak powinien tęsknić syn za mamą i tatą. Te rozmyślania i tajemnicza – przynajmniej dla niego – śmierć rodziców wypełniają jego życie do dnia kiedy przychodzi poznać mu niezrozumiałą kobietę.

Dzieje dziadka Sverrego i jego brata Einara, stanowią trzon opowieści Myttinga. Skomplikowane losy rodziny Hirifjell wyraźnie pokazują, jaki wpływ na losy jednostki ma historia, również ta współczesna.

Istotną rolę w tym wszystkim stanowi natura, jej odgłosy, owoce i w końcu wspomnienia jakie przechowuje dla samego Edwarda. Jak dramatyczna i poruszająca potrafi być nie tylko sama historia jego rodziców, ale dramatyczna potrzeba określenia siebie. Kim tak naprawdę był Edward i jego rodzice? Dlaczego jego rodzina usilnie skrywała przed nim to co się wydarzyło i dopiero sam musiał odkryć prawdę? Mytting prowadzi genialną narrację, bardzo poetycką i barwną w opisach. Niemal romantyczną i delikatną, choć chwilami brutalną i mroczną.

Płyń z tonącymi, to wielowątkowa powieść z pogranicza kryminału i sagi rodzinnej. Umiejscowienie akcji we współczesności jest punktem wyjścia do opowiedzenia historii rodziny. Jak tradycja literacka nakazuje, saga ma w tle wydarzenia historyczne, czyli I i II wojnę światową. Te dwa momenty przełomowe w dziejach kontynentu stanowią punkt odniesienia dla biografii fikcyjnych bohaterów powieści.

Książka jest naprawdę fenomenalna, wciągająca, a jej oprawa graficzna -chodź prosta- urzeka swoim pięknem.

Moja ocena 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.