Literatura piękna

Lato – Ali Smith – Wyd. W.A.B.

Lato – Ali Smith

Lato

Lato to kontynuacja i ostatni tom cyklu Pory roku autorstwa Ali Smith. Główna bohaterka książki Sacha wie, że świat zmaga się z różnymi problemami. Robert jej brat jest niesforny i stwarza problemy, tak samo jaki i rodzice, którzy borykają się z poważnymi niedogodnościami. Dziewczyna pomimo swojego wieku wie, że nigdy nie będzie mieć dzieci, bo po co skazywać kolejne istnienia niewinnych na świat ogarnięty katastrofą? Przez umysł Sachy przewijają się różne informacje oraz wizerunki odnośnie wirusa z Internetu stworzonych przez ludzi. Wyglądają jak małe planety, porośnięte kolcami, z których wyrastają trąbki.

W sieci jest mnóstwo zdjęć ludzi z innych krajów z maseczkami na ustach i nosach, kiedy w innej części globu większość jeszcze nie miało świadomości, co ich czeka. Według użytkowników wirtualnej przestrzeni ludzie zarazili się od węży, które jedli. W innych miejscach jest mowa o nietoperzach i łuskowcach. W każdym razie spekulacje na temat groźnego wirusa rozprzestrzeniają się po świecie z niezwykłą prędkością. Wirus szaleje po świecie, zbierając tym samym śmiertelne żniwo wśród ludzi.

Lato to opowieść o zwykłym człowieku, którego nazwano bohaterem. Został pobity, ponieważ napisał na swoim blogu pewną informację, która obnażała prawdę o rządzie. Ten wydawać by się mogło malutki szczegół zadecydował o ucieczce z kraju. Autorka pisze, że wyobraźnia jest wolna jak wiatr. Tylko, że wiatr wcale nie jest wolny tak samo jak i ludzie. Lato więc jest opowieścią o zwykłych ludziach, którzy tworzą rodzinę. O ludziach, którzy powinni być sobie bardzo bliscy.

Ali Smith ukazuje nie tylko współczesną Wielką Brytanię, ale także czasy I i II wojny światowej. To wszystko, co autorka opisała w swej książce można przypisać każdemu innemu państwu. Stara się także poruszać kwestie niezwykle współczesne, jak chociażby pandemię, która opanowała cały świat. Książka ta zmusza do myślenia i refleksji.

https://dobrerecenzje.pl/lato-ali-smith-wyd-w-a-b/

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.