Laura Vanderkam – „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem” – Wyd. Helion
Książka Laury Vanderkam pt. „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem” jest ciekawą propozycją podejmującą tematykę zarządzania czasem w sposób niekonwencjonalny – dotyka problemu poszukiwania czasu oraz wykorzystywania go w inny sposób niż biznesowy, co jest współcześnie szalenie ważne dla rozwoju osobistego czy równowagi życia (wykorzystanie czasu na obowiązki domowe i pracę).
Autorka przygotowała tę papierową wersją książki na bazie sukcesu, który odniosła prezentując swoje rozważania w formie e-booków czy audio-booków, w których ciekawym elementem dla odbiorcy było poznanie porannych zwyczajów ludzi sukcesu i wiedza na temat jak takie zwyczaje można kształtować i dlaczego są one ważne. Walorem tej pozycji jest to, że zawarta w nim treść powstała nie tylko na bazie wieloletnich obserwacji, analizy zachowań ludzi sukcesu, ale także autorka uwzględniła tu wyniki badań naukowych prowadzonych w tym zakresie.
Książka podzielona jest na wstęp, trzy zasadnicze rozdziały oraz dodatek. Dla mnie osobiście najbardziej ciekawa była część pierwsza, która dotyczyła zagospodarowania czasu przed śniadaniem. Autorka analizuje w niej cztery główne kwestie: poranne szaleństwo, w którym próbuje nas przekonać, że bez względu na to jaki rytuał dana osoba pielęgnuje każdego ranka, jego znaczenie jest bardzo duże i że to właśnie wczesny poranek szczególnie dla ludzi sukcesu (czyli również dla nasJ) jest momentem, w którym mają największą kontrolę nad swoim własnym czasem. Fragment drugi dotyczy siły woli. Tutaj autorka zastosowała ciekawe porównanie siły woli do mięśni, która słabnie wraz z czasem jej używania tzn. rano siła woli jest mocniejsza niż w innym okresie dnia (bo potem nam się już nic nie chce J) , trzeci fragment dotyczy rzeczy ważnych, ale nie porannych nawyków, które mogą się dla nas stać kluczowym źródłem sukcesu – w domu, gdy ten czas poświecimy rodzinie lub w pracy, gdy zajmiemy się zadaniami zawodowymi, które ciągle odkładamy na później. Ostatni fragment tej części to kilka praktycznych wskazówek jak zmienić poranna rutynę.
Dalsze części są równie ciekawe. Książka jest napisana prostym językiem a mała czcionka dla jednych może być wadą (bo trzeba skupić bardziej wzrok), dla innych zaletą, bo dużo treści zawartej na stronie zmniejsza jej objętość i powoduje, że jest bardzo poręczna.
Ocena:8/10