Przewodniki, Literatura PodróżniczaRecenzje książek

Lechosław Herz – „Podróże po Mazowszu” – Wyd. Iskry

Lechosław Herz – „Podróże po Mazowszu” – Wyd. Iskry

podróże po Mazowszu

Już na samym początku pragnę zaznaczyć, że książka ta jest oczywiście skierowana do mieszkańców Mazowsza, abyśmy poznali nasz region dokładniej i odkryli w nim to co najlepsze i najważniejsze, a także jakie niesamowite tajemnice i legendy w sobie skrywa. Jednakowo uważam, że miłośnicy zabytków, historii i polskiej kultury również powinni przeczytać tę książkę, a następnie wybrać się w te piękne i niesamowite rejony, które mają swoją „duszę” i swój klimat. Po co szukać za granicą skoro pod ręką mamy taki kawał naszej historii.

Lechosław Herz przeprowadzi nas w swej książce nie tylko po takich miejscach jakimi są choćby Żelazowa Wola, miejsca pobytu Cypriana Kamila Norwida, czy Reymonta. Dowiemy się nie tylko tego, że jest wiele pięknych miejsc (czasem zapomnianych) które warte są zwiedzenia i odwiedzenia, dowiemy się także, że wiele z tych zabytkowych obiektów jest przypisane nie dokładnie do tej roli jaką powinno mieć – a chodzi mi tutaj chociażby na dworki które zamiast być dziedzictwem kulturowym zostały przerobione na domy weselne, czy o niezwykłe miejsca czy zabytki przyrodnicze, które są zaniedbane, zniszczone a często także zapomniane przez co tak trudno się do nich dostać a czasem nawet jest to niemożliwe. Pojawia się tutaj pytanie jak my, Polacy, dbamy o swoje dziedzictwo kulturowe? Niech może każdy z Was odpowie sobie sam na to pytanie. Autor poprowadzi Was tutaj przez tradycję, folklor, ale także poznacie kilka legend czy opowieści z historii o których warto coś wiedzieć i które naprawdę warto poznać.  Oczywiście łatwo zrozumieć, że nie każdy ma serce do historii, ale czy nie każdy z nas ma serce i duszę do swoich narodowych zabytków, tradycji i faktów?

Książka, którą uważam, że powinien przeczytać każdy, choćby dlatego, że odkryć można takie fakty z historii i takie miejsca, o których nie miało się pojęcia i pewnie nie miałoby się nadal gdyby nie nasz autor. A może ktoś z Was pod wpływem tej lektury zapragnie odwiedzić te niesamowite zakątki? Osobiście przyznaję, że kiedy czytałam i zagłębiałam się w opowieści autora to naprawdę obiecałam sobie, że to są miejsca które odwiedzę na pewno, ponieważ jest to wielka część naszej historii i tradycji.  Dodatkowo jeśli ktoś z Was ma duszę wrażliwą na piękno i na przyrodę to z czystym sercem polecam tę książkę jako inspirację do wypraw w piękne miejsca. W książce znajdziemy także zdjęcia, które mam nadzieję, jeszcze bardziej zachęcą i przyciągną.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.