Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Leigh Bardugo – „Cień i kość” – Wyd. Papierowy Księżyc

Leigh Bardugo – „Cień i kość” – Wyd. Papierowy Księżyc

cień i kość

Niby zwykła dziewczyna, wywodząca się ze zwykłego rodu, stworzona wprost do wojska i walki.  Jednak, czy na pewno?

W świecie Aliny panuje księstwo, wysoce postawieni, tak zwani Griszowie, rządzą całym światem  od morza po krańce gór.

Cechami, które tak bardzo ich wyróżniają i jednocześnie unoszą na wyżyny są pewne dary, które już od urodzenia posiadają.  Związane z żywiołami pomagają nie tylko utrzymać w ryzach potwory z Fałdy, ale i pomagają w rządzeniu królestwem i trzymaniu hierarchii. Od wieków elita Ravki poszukuje jedynej wybranej, która pomoże zniszczyć potwory i szczelinę, w której żyją, ale i także scali podzielone królestwo w jedność. Ma posiadać bardzo szczególny i spotykany raz na parę pokoleń dar słońca.

Alina jak na razie prowadzi spokojny tryb życia u boku najlepszego przyjaciela, a jednocześnie nieświadomym odbiorcą jej nieśmiałej miłości.

Pewnego razu wyruszając na wojnę i żeglując statkiem po Fałdzie zostają zaatakowani. Demony ciemności,  przebrzydłe kreatury kawałek po kawałku rozłupują parę tysięcy żołnierzy i Griszów, którzy starają się zapobiec krwawej rzezi. Kiedy już nadzieja umiera powoli staje się cud.

Alina widząc swojego najlepszego przyjaciela, miłość życia, który leży bezbronny i krwawiący na statku resztkami sił zasłania go przed potworem wystawiając tym samym własne ciało na z rozszarpanie. I oto cud ma miejsce. Dziewczyna nagle płonie złotymi promieniami niszcząc ciemność i pokonując potwory, potem niestety tylko widzi ciemność. Na statku panuje poruszenie wszyscy zagapieni w nieprzytomną dziewczynę leżącą na deskach pokładu nie mogą uwierzyć co przed chwilą się stało. Wszystko się zmienia, kiedy na pokład wychodzi elita władająca Ravką i zabiera Alinę ze sobą.

Pierwszy tom, a już bardzo mi się spodobał. Uwielbiam takie właśnie tajemnicze historie i prawdę mówiąc, czytałam wszystko z zapartym tchem. Może tylko jedynym minusem są tak wielkie marginesy na każdej ze stron książki. Wracając, fabuła bardzo zgrabnie skomponowana i bardzo ciekawa, niekiedy nawet ekscytująca. Jedyne przesłanie z niej płynie – uważaj w kim się zakochujesz,  nie zawsze jest on niestety dobrym charakterem.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.