Kryminał, DramatRecenzje książek

Lesley Downer – „Księżniczka i szogun” – Wyd. Sonia Draga

Lesley Downer – „Księżniczka i szogun” – Wyd. Sonia Draga

księżniczka i szogun

Akcja powieści jak sam tytuł wskazuje dzieje się w Japonii, w 1853 roku, gdzie kraj był jeszcze bardzo zacofany i zamknięty na obcokrajowców z Europy czy Ameryki. Wstęp mają tu tylko chińscy handlarze oraz garstka holenderskich kupców.

Raz do roku holenderski statek przywozi towary na sprzedaż i zabiera ładunek eksportowy. Przedstawicielom innych państw nie wolno zbliżać się do Japonii-drogą morską, jednak na horyzoncie pojawiają się barbarzyńcy, którzy tylko czekają, aby uszczknąć coś dla siebie z bogactw Japonii.

Kobiety w Japonii są wychowywane twardą ręką i tak też jest w przypadku Okatsu-córki Tadatake Shimazu, zarządcy Ibusuki, która nie tylko, że umie jeździć konno, to jeszcze świetnie włada halabardą. Mając zatem dopiero siedemnaście lat, odkrywa że do Japonii przybywają statki barbarzyńców, a jej ukochany wuj został księciem domeny.

Rozpoczyna się więc nowa epoka, w której-co do tego ma niezachwianą pewność-także jej przypadnie w udziale ważna rola do odegrania. Zatem dziewczyna przybiera nowe imię Atsu-adopcyjna córka Księcia Nariakira, wyrusza do jego pałacu w Kagoshima, a następnie do pałacu szoguna w Edo.

Tam zostaje Midai-czyli małżonką Jego Wysokości, co oznacza, że musi sobie zjednać nie tylko szoguna Iesada, ale także jego Królową Matkę. Jest to dla Atsu wspaniała szansa. Przez to nie tylko zajdzie wysoko lecz też zdobędzie ogromną wiedzę. Damy z pałacu Kobiet są bardzo dobrze wykształcone. Malują, piszą poezję, uczą się ceremonialnego parzenia herbaty. Po prostu żyją w luksusie.

Lecz Atsu dręczyło pytanie:

Co książę Nariakira chciał osiągnąć wprowadzając ją do pałacu kobiet?

Jakie miał dla niej zadanie?

Ile mrocznych sekretów skrywał pałac?

Ile jeszcze trupów czaiło się w jego ciemnych zakamarkach?

Piękna i romantyczna prawda historyczna, bowiem książka w dużej mierze oparta jest na faktach historycznych. Kobiety przekraczające próg pałacu w zamku Edo składały śluby milczenia. Większość z nich dotrzymywała przysięgi aż po grób.

Tylko nieliczne opowiadały o swoim życiu w pałacu, zdradzając co się dzieje w pałacu za zamkniętymi drzwiami. Książkę tę szczerze polecam nie tylko miłośnikom Japonii. Opowieść o pięknej i odważnej kobiecie, która próbując ocalić swój ród, odkrywa co jest jej przeznaczone, spodoba się każdemu i każdej z Was.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.