Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Linnea Dunne – „Lagom. Szwedzka sztuka życia” – Wyd. Burda

Linnea Dunne – „Lagom. Szwedzka sztuka życia” – Wyd. Burda

lagom

„Lagom. Szwedzka sztuka życia” niewielki poradnik, dotyczący wielu zagadnień naszego życia .Jak napisano w książce wyrażenie „lagom” jest właściwie nieprzetłumaczalne, dotyczy umiarkowania i po lekturze tej liczącej zaledwie 150 stron książeczki, mogę powiedzieć, że „lagom” to umiarkowanie w umiarkowaniu. Ta filozofia odnosi się do każdej dziedziny życia od domu i porządków poczynając, a kończąc na ochronie środowiska i zagadnieniach prawnych.  Można by pomyśleć, że to już kolejny taki poradnik na naszym rynku księgarskim i jest to oczywiście prawda. Większość zagadnień została już dawno omówiona i przeanalizowana w podobnych publikacjach,  co zatem odróżnia „Lagom” od innych tego typu  poradników? Tym czymś jest właśnie umiarkowanie.

Autorka nie proponuje drastycznych zmian, tylko dochodzenie do pożądanego rezultatu krok po kroku. Jeśli dieta i zdrowe odżywianie, to oczywiście jak najbardziej tak, ale w piątek czy sobotę możemy w myśl „lagom” zaszaleć i zjeść ulubione danie z grilla, czy też rozkoszować  się słodkimi wypiekami i nie musimy mieć wyrzutów sumienia, bo to wszystko mieści się w szwedzkiej filozofii „logom”. Na typowe szwedzkie ciasteczka cynamonowe można znaleźć przepis i wypróbować go przy nadarzającej się okazji. Ja już to zrobiłam i z czystym sumieniem mogę polecić.

Najbardziej podobało mi się podejście do porządków. Wszyscy wiemy, że aby zapanować nad swoim życiem i je zmienić powinniśmy zacząć od porządków we własnej szafie. I pewnie wielu z nas próbowało radykalnie, raz na zawsze uporządkować  garderobę, w moim przypadku takie drastyczne pociągnięcia kończyły się porażką. W „Lagom” znalazłam genialną, sprawdzającą się poradę: wyrzucaj jedną rzecz dziennie, a nie od razu całą szafę.  Super proste, a jednak genialne! I takie właśnie ma być życie w Szwecji, proste,  funkcjonalne, ale z  porywami szaleństwa, kiedy tylko mamy na to ochotę.

Polecam wszystkim, którzy chcą dokonać zmian w swoim życiu, ale nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać. Znajdziecie tutaj wiele prostych, ale skutecznych porad, a także ciekawostek z życia przeciętnego Szweda. Ładne zdjęcia i rysunki są doskonałym uzupełnienie tekstu. Jedyny mankament to ciemne tło na którym wydrukowano niektóre teksty, jest to pewne utrudnienie w lekturze, ale to tylko jedna mała wada przy całej gamie zalet. Książka może stanowić świetny prezent na zbliżające się święta. Polecam.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.