Kryminał, DramatRecenzje książek

Liselotte Roll – „Na kogo wypadnie na tego śmierć” – Wyd. Czarna Owca

Liselotte Roll – „Na kogo wypadnie na tego śmierć” – Wyd. Czarna Owca

na kogo wypadnie na tego śmierć

Obecnie w XXI wieku nie brakuje na świecie zamachowców, zabójców, czy najzwyklejszych złodziei. Wszyscy niestety jesteśmy skazani na przeżywanie śmierci bliskiej osoby, pogrążanie się w smutku. Czasami z czystej potrzeby ochraniania rodziny człowiek potrafi  tak stłamsić i zmanipulować bliskich, aby ci bali się wyjść do ludzi, uwierzyli w to co od początku zostało im wkładane do głów.

W policyjnych kartotekach widnieje bardzo dużo zbrodni – okrutne, niektóre mniej drastyczne. Do tych dwóch grup  wszystkie przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym zostają podporządkowane. Jednak właśnie raz na parę lat zdarzy się seryjny morderca, który nie poprzestanie na jednej osobie, regularnie i sukcesywnie   zabija niewinnych ludzi w bardzo niekonwencjonalnych sposobach. Takie przypadki są  inaczej traktowane przez funkcjonariuszy.

Wydawałoby się – zwykłe zabójstwo facet  znaleziony martwy na drodze, która przechodzi przez las. Jednak dodajmy do tego – obcięta głowa, ślad po zakrwawionej, metalowej rurce, tajemnicze miejsce i najgorsze, wokół ciała porozrzucane martwe ciała czarnych kruków. Ta sprawa w końcu mobilizuje cały komisariat policji.

Główny komisarz przydzielony do tej sprawy – Magnus Kalo stara się  rozwikłać tę zagadkę, tak szybko jak możliwe aby za dwa dni ponownie nie ujrzeć nowego ciała.

Wraz z coraz wnikliwszym wpatrywaniem się w śledztwo, wychodzą na jaw skomplikowane rzeczy. Cały proces zabójstw i wybieranie ofiar jest  dokładnie przemyślany. Jest więcej niż jedna ofiara i nie zanosi się na poprzestaniu na paru, ofiary są manipulowane w taki sposób aby czuły się jednocześnie zagrożone i samoistnie ofiara staje się myśliwym. Nie ma jakichkolwiek śladów  osoby, która wydaje polecenia, natomiast wykonawcy to skorumpowany nauczyciel, człowiek mający problemy seksualne, czy może nawet mężczyzna prowadzący podwójne życie. Polecenia zawierające jednocześnie groźby i wskazówki jak zabijać, zostają wysyłane poprzez pocztę, w kopertach, dlatego policja jest bezsilna, a ta sprawa niedługo stanie się ogólnoświatową.

Kryminał dostarczający wiele ciekawych i jednocześnie mieszanych uczuć. Fabuła dotycząca samej sprawy seryjnego mordercy jest jak dla mnie bardzo obiecująca, natomiast pewne fragmenty dotyczące życia osobistego głównych bohaterów nie powinny się tak dłużyć, jak to było w moim mniemaniu.  Można także wspomnieć o głównych bohaterach – bo oczywiście mamy tutaj przypadek gdzie jest bohater zbiorowy.

Jednak kryminał jak najbardziej zasłużył na miejsce w Czarnej Serii, autorka świetnie wykreowała bohaterów tak, aby czytelnik nie wpadł na pomysł, że taka spokojna i z pozoru normalna osoba jest szaleńcem otaczającym się trupami.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.