Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Ludwik Stomma – „Polskie złudzenia narodowe” – Wyd. Iskry

Ludwik Stomma – „Polskie złudzenia narodowe” – Wyd. Iskry

polskie zludzenia narodowe

Opinia o Polsce i Polakach na świecie bywa różna. Jesteśmy narodem pracującym, pijącym, poszkodowanym przez komunizm, a polscy obywatele to prawdziwi patrioci. Jak jest naprawdę?  Jak sami siebie i interakcje z innymi państwami oceniamy na przełomach dziejów? Na te pytania, o nas samych, potrafi odpowiedzieć przedstawiana książka.

Każdą dobrą historię należy przedstawiać od samego początku, zaczynając od podania najbardziej podstawowych informacji. Także tutaj w pierwszych rozdziałach części „Księgi pierwsze” znajdziemy opis nas – Polaków, informacje jak zmieniało się terytorium władane przez naszych królów czy fakt o ważności prostego chłopa. Zostaną też tutaj rozwiane wątpliwości o pochodzeniu pierogów ruskich, kapusty z grochem, a przede wszystkim, mocno kojarzonej z naszym krajem wódki. Dalej szlachta, wojny, powstania, czasy okupacji i wzmianki o przyjaźni Polsko-Amerykańskiej.

Za każdym razem, gdy autor przedstawia nam argument potwierdzający jakąś tezę lub ideę, jest on potwierdzony ludzkimi słowami prawdziwych osób jak i postaci literackich, legendarnych czy biblijnych. W całym tytule zostanie nam przybliżony cały ogrom nazwisk, a nie wszystkie okazują się być dobrze znane. Nie chodzi w końcu o samych Polaków, ale i o cudzoziemców.

W części „Księgi wtóre”  dowiemy się m.in. o Krzyżakach, arystokracji, sprawach wiary ,naszej hojności, o żydach jak i o masonach, jak i o naszym wspaniałym Ignacym Janie Paderewskim.  Warto wiedzieć, że nie Beatlesi, nie Presley, tylko nasz pianista zapoczątkował tłumy młodych, wpadających w emocjonalne transy, krzyczących i płaczących dziewczyn na koncertach.

Okładka przedstawia nakrycie głowy stańczyka w barwach narodowych z przyczepionym odznaczeniem Orła Wojsk Lądowych. Książka podzielona jest na dwie wspomniane już wcześniej części, a tekst ulokowany jest na 343 stronach. Sposób przedstawiania informacji przez Ludwika Stomme wydaje się odrobinę chaotyczny. Jednakże jest to raczej książka historyczna i zrozumiałe jest, że ze wspominanymi faktami trzeba czytelnika zapoznawać natychmiastowo.

Przedstawione w „Polskich złudzeniach narodowych”  prawdy są warte zapoznania.

Moja ocena: 8/10

Zobacz także

1 Comment

  1. Przeczytałem pożyczoną od kolegi, tak mnie zachwyciła, że zamówiłem własną i dodatkowo dla brata bo też lubi czytać o ukrytych prawach i mitach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.