Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Łukasz Warzecha – „Między Berlinem a Pekinem” – Wyd. Fronda

Łukasz Warzecha – „Między Berlinem a Pekinem” – Wyd. Fronda

między berlinem a pekinem

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, to instytucja państwowa zajmująca się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji.

 OSW finansowane jest z budżetu państwa, a zwierzchnikiem szefa OSW jest premier. Autor książki prowadzi rozmowy z ekspertami na temat spraw międzynarodowych. Najwięcej jednak miejsca poświęca największemu i zapewne najbardziej kłopotliwemu sąsiadowi – Rosji. Wiele miejsca także autor poświęca Ukrainie – państwu, którego los jest zawieszony między Wschodem a Zachodem i ściśle powiązany z Polską. Znajdują się również rozmowy o Niemczech i o Turcji. Oto kilka przykładów: Rosja przoduje pod względem wyroków skazujących, nie ma tam wyroków uniewinniających, ponadto rosyjski prokurator za niedoprowadzenie do skazania dostaje naganę. W Rosji nie protestują ludzie ci, którym się źle dzieje, bo są bardzo uzależnieni od państwa poprzez zasiłki, zapomogi i pomoc socjalną. Autor pyta eksperta do jakiej gry można by porównać dzisiejszą rozgrywkę Rosji z Zachodem? Czy Rosja ulegnie rozpadowi? Czy dojdzie do realizacji Nord Streamu II i jakie będą skutki? W książce jest również mowa o Islamie – czy ma w sobie zalążek agresji? Oraz czy nie ma mowy o prawie szariatu w Turcji? Jak Niemcy chcieliby być widziani i czy rozumieją zarzuty, że próbują usprawiedliwiać swoją winę, lub czy mają świadomość, że zaczęli II wojnę światową wspólnie z Rosjanami?

 Czytelniku! Biorąc tę książkę, możesz być pewien, że te rozmowy nie są przeznaczone tylko dla ekspertów. Każdy kto po amatorsku interesuje się polityką, znajdzie coś dla siebie, a pytania autora i odpowiedzi ekspertów są przedstawione językiem zrozumiałym dla każdego.

 Książka wydana w miękkiej oprawie, i choć zawiera ponad 400 stron, wcale się tego nie czuje, bowiem fakty zawarte w niej są mocno wciągające. Autor zadaje pytania 14 fachowcom, na tematy międzynarodowe i mam nadzieję, że drogi czytelniku, będziesz traktować tę książkę jako dużą dawkę wiedzy i zarazem uznasz ją za wciągającą lekturę – bo ja właśnie tę książkę tak traktuję.

 Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.