
Wielu ludziom na zachodzie sufizm kojarzy się z mistycyzmem islamu.
W 1910 roku Hazrat Inayat Khan-sławny muzyk i wybitny indyjski mistyk przedstawił światu sufickie przesłanie: to przesłanie duchowej wolności, która wskazuje drogę do odkrycia tej uniwersalnej prawdy w naszym życiu. W książce ”Medytacja w życiu codziennym” autor opisuje wiele istotnych aspektów sufizmu uniwersalnego.
Autor mówi o tym czym jest sufickie przesłanie, rozważa jego psychologiczne, filozoficzne i mistyczne aspekty. Podkreśla relacje między nauczycielami a uczniami i ukazuje jak bardzo istotne jest dążenie do utrzymywania równowagi między życiem wewnętrznym a zewnętrznym.
W poszczególnych rozdziałach przedstawia także inne (niż szkoła ezoteryczna) aktywności ruchu sufich, a szczególnie ceremonię jedności ideałów religijnych. Opisuje także medytację uzdrawiającą poprzez koncentrację. Jest to pierwszy krok na ścieżce medytacji.
Dlaczego więc ludzie medytują i czego doświadczają w medytacji?
Wszelkie choroby układu nerwowego czy zaburzenia umysłowe biorą się z braku spoczynku. Ta jakość życia, która jest eksplorowała przez medytację, to świat spoczynku.
Tak jak poprzez różnego rodzaju aktywność możemy zgromadzić określone doświadczenie, wiedzę, umiejętności tak przez spoczynek również zdobywamy określoną siłę, iluminację czy spokój.
”Dobre zdrowie jest niebem a choroba-piekłem. Nieważne co posiadamy ….bez zdrowia okazuje się to nic niewarte.”
Słowo-„sufi”-znaczy czystość, więc sufizmu nie można nazwać religią, ponieważ jest on wolny od zasad, nie może być też nazwany filozofią, bo sufizm uczy jedności. Najlepiej nazwać go treningiem poglądów.
Jeśli chcecie więcej się dowiedzieć na temat sufizmu to zachęcam Was do tej książki. Znajdziecie tu wiele ćwiczeń, modlitw, medytacji, jak również dziesięć myśli Inayata Khana i przypowieści sufickie.