Literatura młodzieżowa

Mała Księżniczka – Frances Hodgson Burnett – Wyd. Mg

Mała Księżniczka – Frances Hodgson Burnett

Mała Księżniczka

Frances Hodgson Burnett to angielska powieściopisarka. Autorka takich powieści jak: Tajemniczy ogród czy Młody lord Funtleroy. Mała księżniczka to książka napisana w 1905 roku. Główną bohaterką jest mała, siedmioletnia dziewczynka o imieniu Sara. Sara Crewe straciła matkę zaraz po swym urodzeniu, więc nie pamiętała jej wcale, nie tęskniła za nią. Ojciec – młody, przystojny i bogaty rozpieszczał córeczkę i traktował jak księżniczkę. Bawili się zawsze razem i kochali ogromnie. Sara miała bardzo dużo zabawek i zwierzątek, lecz wiedziała, że kiedyś musi nastąpić ten dzień, gdy wyjedzie wraz z ojcem do Indii.

Klimat tak dzikiego kraju jest bardzo niezdrowy dla małych dzieci Europejczyków, a zwłaszcza dla dziewczynek, więc ojciec postanowił przywieźć córkę do Anglii. Zawsze mówił małej Sarze: „Zamieszkasz w pięknym domu, gdzie będzie dużo małych dziewczynek, z którymi będziesz się bawiła, a ja ci będę przysyłał mnóstwo różnych książek i zanim się obejrzysz, staniesz się na tyle duża i mądra, by wrócić do tatusia, by zaopiekować się nim na stałe…” Jednak stało się inaczej. Ojciec szybko zmarł, a Sara będąc w pensjonacie dla panienek u Miss Minchin początkowo była traktowana jak księżniczka, później natomiast stosunek opiekunki diametralnie się zmienił.

Mała Księżniczka to z pewnością klasyk literatury dziecięcej, zaraz obok Tajemniczego ogrodu oraz Dziewczynki z zapałkami. Powieść ta, mimo niekiedy smutnych momentów jest o miłości, dobroci, szlachetności i wielkim sercu. Opowieść o małej księżniczce w łachmanach, która bardzo wnikliwie przygląda się twarzy człowieka głodnego, bardzo szybko stała się ulubieńcem najmłodszych. Tematyka, pomimo iż tak bardzo dawna, nadal jest aktualna, porusza istotne kwestie, jak i również wartości, które w życiu młodego człowieka dopiero się rozwijają. Która dziewczynka będąc bardzo bogatą zachowa szlachetność i skromność, wykazuje hart ducha, aby pomagać potrzebującym.

Książka jest przepięknie wydana w twardej oprawie, wydanie ilustrowane, które świetnie nadaje się na wymarzony prezent np. dla dziewczynki.

https://dobrerecenzje.pl/mala-ksiezniczka-frances-hodgson-burnett-wyd-mg/

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.