Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Małgorzata Solecka – „Służba zdrowia? Jak pokonać chory system” – Wyd. WAM

Małgorzata Solecka – „Służba zdrowia? Jak pokonać chory system” – Wyd. WAM

służba zdrowia jak pokonać chory system

Za pomocą internetu mamy możliwość przeczytania opinii pacjentów o konkretnym lekarzu, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. Dzięki internetowi pacjent może sprawdzić jak jego choroba bądź choroby jego bliskich są leczone nie tylko w Polsce, ale też zagranicą, a szczególnie jeśli chodzi o choroby nowotworowe.

Na świecie leczy się je nowocześniej i bezpieczniej dla pacjenta, w Polsce zaś duża część terapii jest nierefundowana. Lecz internet to również ”doktor Google”– możliwość skonsultowania swoich dolegliwości i szukania rozpoznania na własną rękę. Coraz częściej do gabinetu przychodzi pacjent z własną diagnozą i wie jakie powinien wykonać badania i jakie leki trzeba mu przepisać.

Wreszcie pojawił się w księgarniach prawdziwy poradnik, odkrywający całą prawdę na temat lekarzy, NFZ-tu i praw pacjenta oraz refundowanych leków. Książkę powinni przeczytać wszyscy, zarówno pacjenci jak i osoby zatrudnione w służbie zdrowia, a także parlamentarzyści, byli i obecni ministrowie służby zdrowia. Lekarz musi rozmawiać z pacjentem, lecz rozmowa to czas, a czasu nie powinno się tracić, jeśli chce się obowiązujący kontrakt z NFZ. Dlatego lekarz ogranicza  się tylko do zbadania pacjenta i wypisania mu recepty, bo jest jeszcze przecież wypełnienie szeregu tabelek biurokratycznych.

Autor zadaje pytania:

Czy leki muszą być tak drogie?

Ile dopłacamy do leków?

Jakie są wydatki, które ponosi pacjent na leki, które bardzo obciążają budżety domowe?

Innym palącym problemem jest ponoszony wydatek na wizyty u lekarzy, przede wszystkim specjalistów i koszty badań diagnostycznych. Przecież wszyscy płacimy składki zdrowotne, a jesteśmy skazani na wizyty prywatne, bo o bezpłatnej służbie zdrowia nie ma mowy. Badania pokazują, że na wizytę u specjalisty na NFZ czekamy średnio rok czasu.

Dlaczego tak musi być?

Kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację?

Ta książka to pierwszy przewodnik pozwalający obronić się przed ta polską paranoją! Drogi pacjencie przeczytaj ten poradnik i przebrnij przez gąszcz absurdów i bzdur, jak choćby  e-wuś, czy inne.

Szczególnie polecam tę książkę wszystkim zatrudnionym w służbie zdrowia- domagacie się podwyżek, wszak i Wy kiedyś staniecie się pacjentami! I co wtedy?

Zachęcam do refleksji.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.