Literatura obyczajowa

Malowane henną – Alka Joshi – Wyd. Rebis

Malowane henną – Alka Joshi

Malowane henną

Od ponad pięciu tysięcy lat henna wykorzystywana jest do ozdabiania ludzkiego ciała. W ciepłym klimacie Indii, Pakistanu, Chin, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej tradycja ta bujnie rośnie. Sama henna to roślina, której sproszkowane liście, kwiaty oraz pędy dają niezwykły barwnik. Kojarzona głównie z uroczystościami ślubnymi i przygotowaniami panny młodej, aczkolwiek kult henny także jest praktykowany podczas zaręczyn, urodzin czy obrzędów religijnych.

Lakszmi – dziewczyna z biednej prowincji Indii została oddana przez swoich rodziców mężczyźnie dużo starszemu od niej, który niestety okazał się być najgorszym tyranem, oprawcą, niemającym litości. Dziewczyna nie mogąc wytrzymać tego, postanowiła uciec, w końcu mogła robić to, o czym od dawna marzyła. Lakszmi otworzyła studio, w którym wykonywała hennę, doszła do takiej perfekcji, że wykonywała ten zabieg najbogatszym kobietom. Jej salon był oblegany, a dziewczyna wciąż odkładała pieniądze na budowę własnego domu, z marmurowymi posadzkami.

Malowane henną zostało napisane na cześć matki autorki, która jako osiemnastolatka wstąpiła w zaaranżowany związek z dużo starszym mężczyzną, a w wieku 22 lat miała już troje dzieci. Nie dano jej możliwości wyboru jako wolnej kobiecie. W tej opowieści Alka Joshi na nowo kreuje scenariusz życia swojej matki, życie, które stało się odległym marzeniem uwięzionej kobiety. Wyobraża sobie ją jako Lakszmi, uzdolnioną autorkę wzorów z henny, która śmiało wkracza w kobiecą niezależność.

Autorka jako dziecko dużo słyszała od swojego ojca o Indiach z czasów jego młodości, która przypadła na okres po zakończeniu panowania Brytyjczyków oraz o roli w budowaniu nowego państwa. Jego wspomnienia pomogły lepiej zrozumieć entuzjazm panujący wśród ludzi po odzyskaniu niepodległości. Wszystkie te szczegóły zostały bardzo umiejętnie wplecione w fabułę. Ponadto godna uznania jest także biegła znajomość indyjskich roślin leczniczych, którą to autorka posiadła w czasie pisania książki.

Malowane henną to powieść niezwykle feministyczna, ukazująca niezależność, ale i także doskonałą zaradność kobiet w świecie pozbawionym mężczyzn. Takie informacje, jak historia edukacji dziewcząt oraz system kastowy okazują się dla czytelnika niezwykle cenne. Jako nieoczekiwany prezent na końcu książki można znaleźć pewne urozmaicenie. Powieść ta, to przepiękna historia kobiety zmagającej się z przeciwnościami losu, a także egzotyczne i pachnące olejkami eterycznymi Indie ukazane oczami autorki książki.

https://dobrerecenzje.pl/malowane-henna-alka-joshi-wyd-rebis/

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.