Kryminał, DramatLiteratura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Marcin Ciszewski – „Kruger. Szakal” – Wyd. Warbook

Marcin Ciszewski – „Kruger. Szakal” – Wyd. Warbook

kruger szakal

Książka, która otwiera całą serię opowiadającą o głównym bohaterze i jego przyjaciołach na pewno zostanie zaliczona do moich ulubionych i niewykluczone, że jeszcze nie raz do niej powrócę.

Książka o tematyce wojennej, o ciężkich losach Polaków w 1918 roku, opowiadająca o zaborach, o tym jak ciężko walczymy i bronimy ukochanego Lwowa, taka która zdecydowanie chwyta za serce pod względem patriotycznym. Ma w sobie jednak coś więcej niż tylko wątek wojenny, to historia o bohaterach która zawarta jest w środku. To właśnie ona tak bardzo przyciąga i zaciekawia czytelnika.

Historia o Wilku, Cyganie, Ewelinie i o panu Henryku.

Ich dzieje poznajemy od momentu skoku na bank, w którym uczestniczą mężczyźni. Dowodzi Henryk Szumski – z racji swojego doświadczenia, wykształcenia, ale także wrodzonego sprytu i analitycznego umysłu. Wilk i Cygan to pomocnicy, którzy zadziwiają czytelnika od pierwszych stron swoją zwinnością, sprawnością oraz odwagą. Skok na bank i to w trzy osoby, niesamowite prawda? A jednak udaje się, akcja kończy się powodzeniem i szajka ucieka z Warszawy do Lwowa, do miasta gdzie mężczyźni pierwotnie zamieszkują.

W miarę jak poznajemy bohaterów, możemy zobaczyć także urywki z ich pamięci dotyczące młodości. Otóż Wilek i Cygan przeznaczeni byli do sztuki cyrkowej. Pan Zdanowski, który ich szkolił, taki właśnie miał cel i robił wszystko aby chłopcy byli najlepsi. Stąd właśnie niesamowita ich zwinność i zdolności akrobatyczne. Jest jeszcze Ewelina, niewidoma siostra Wilka, którą on z wielką czułością się opiekuje i dba o jej bezpieczeństwo.  Gdy czytałam o tym wszystkim, to nie dawała mi spokoju jedna myśl, a mianowicie ciekawiło mnie jak ze ścieżki kariery cyrkowej chłopcy stali się członkami szajki? I skąd oni w ogóle pochodzą? Otóż tego wszystkiego dowiecie się czytając tę niezwykłą opowieść.

Sprawy komplikują się gdy dochodzi do potyczek Ukraińców i Rusinów z Polakami we Lwowie. Kruger przez przypadek zostaje ranny co skutkuje odłączeniem się od reszty jego grupy…

Pierwszy tom wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, szczerze już nie mogę doczekać się kolejnych części przygód Krugera, tym bardziej, że pierwsza część zakończyła się w momencie kiedy nie jesteśmy niczego pewni. Cała historia, ale też wszyscy bohaterzy niesamowicie mnie pochłonęli i zaciekawili. To historia, która naprawdę może wciągnąć i nie będziemy mogli przestać  czytać. Końcowe momenty pierwszej części czytałam jednym tchem, akcja tak się rozwinęła, że naprawdę oczekiwałam coraz bardziej dalszego ciągu.

Książka o tematyce wojennej i oczywiście nie mogło obyć się bez wątków miłosnych, co zdecydowanie dodaje opowieści pikanterii.

Polecam zarówno kobietom jak i mężczyznom.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.