IT, BiznesRecenzje książek

Marek Skała – „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu”. – wyd. Helion

 Marek Skała – „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu”.  – wyd. Helion

manipulacja odczarowana

Książka „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu” to jedna z ciekawszych pozycji prezentujących tematykę manipulacji z perspektywy trenera, eksperta, coacha, który dzieli się swoja wiedzą z czytelnikiem i pragnie przekazać mu istotę tej koniecznej we współczesnym świecie aktywności człowieka. Opracowanie zawiera naukowe treści, prezentuje teorie, poglądy teoretyków, definicje czy poglądowe schematy. Wiedza ta przedstawiona  jest w konwencji szkoleniowej bez zbędnych narracji naukowych czy przypisów. Autor wychodzi z założenia, że  jeżeli kogoś  naprawdę coś zainteresuje, to może w każdej chwili pogłębić swoją wiedzę wykorzystując np. internet. W  książce ważne jest utrzymanie logiki narracji i kierunku opisywania prezentowanego zjawiska, tak aby czytelnik mógł jak najlepiej poznać omawiany problem.

Pozornie książka wydaje się trudna i przeładowania informacjami. Częste powtórzenia i odwoływania się do tego co będzie czy było wcześniej w tekście, nie zawsze spełniają swoja rolę uzupełnienia wiedzy, ponieważ w ten sposób wiedza staje się bardzo przestrzenna. Taki układ pomaga tym, którzy mają już wiedzę na temat manipulacji i chcą ja skonfrontować z tym jak opisują znane im zjawiska inni. Taki układ może być chwilami trudny dla czytelnika, który poszukuje podstaw i zaczyna przygodę z rozpoznaniem czy stosowaniem manipulacji.

Niewątpliwie zaletą książki oprócz logiki treści (jedno wynika z drugiego), układu (podziału treści na krótkie logiczne rozdziały) są anegdoty, studia przypadków czy własne doświadczenia autora naturalnie wplatane w tekst merytoryczny. Innym ciekawym elementem są ćwiczenia z rozwiązaniami, pozwalające lepiej zrozumieć zawarte w poszczególnych częściach treści. Całość dopełniają rysunku satyryczne Andrzeja Mleczki, Henryka Sawki i Marka Raczkowskiego odnoszące się do prezentowanego tekstu, które dobitnie prezentują istotę myśli autora, a przy tym są same w sobie elementem artyzmu i sztuki.

Podsumowując recenzję, warto podkreślić, że  jest to świetna pozycja dla trenerów, którzy mogą wykorzystać zawartą w niej wiedzę jako element mini wykładów, dobra książka dla  poszukiwaczy praktyki i zaawansowanej wiedzy o manipulacji, oraz inspirująca pozycja dla tych, którzy o manipulacji jeszcze nic nie przeczytali i zaczynają poszukiwać wiedzy na ten temat. Ta pozycja wzbogaci wszystkich,  którzy po nią sięgną i ją przeczytają.

Ocena 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.