Kryminał, DramatRecenzje książekReligijne

Marek Toman – „Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa” – Wyd. WAM

Marek Toman – „Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa” – Wyd. WAM

straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa

Szymon Abeles zmarł w niedzielę 21 lutego 1694 roku w domu swego ojca Łazarza Abelesa w praskim Żydowskim Mieście. Szymon mieszkał tam z macochą Leą i dwojgiem przyrodnim rodzeństwem. Śmierć Szymona łączona była z tym, że chłopiec uciekł z domu i spotkał konwertytę Franciszka Kawkę, któremu zwierzył się, że chciałby zostać ochrzczony. Lekarze w trakcie sekcji zwłok odkryli, że chłopiec miał złamany kręg szyjny, spowodowany prawdopodobnie uderzeniem. Wskutek tego aresztowano ojca, jako sprawcę, a rodzina twierdziła, że Szymon zmarł wskutek ataku padaczki. Jak było naprawdę?

 W książce autor ukazuje autentyczną historię z przeszłości i losy kilkunastoletniego chłopca, oraz powód jego śmierci. Autor odkrywa barwne losy społeczności żydowskiej w Czechach oraz opisuje trudne relacje między żydami a chrześcijanami. Najbardziej wstrząsnęło mną to, że ciało Szymona po śmierci nie uległo rozkładowi, ale było sprężyste, wydawało świeżą woń i roniło świeżą krew.

Autor pyta dlaczego Szymon tak pragnął zmiany wyznania?

Myślę, że prawdopodobnie zafascynowała go muzyka chrześcijańska.

Kościół w dzisiejszych czasach w Czechach przegrywa. Wierzących ubywa, zwłaszcza młodzieży studiującej, młodzi nudzą się w kościele. Pytanie tylko dlaczego?

Drogi czytelniku możesz śledzić przebieg badań w tej książce, a jednocześnie czytając ją można mieć ciarki na plecach, bo biedny żydowski chłopiec z siedemnastego wieku, który chciał przejść na chrześcijaństwo, ginie z rąk własnego ojca, prawdopodobnie z religijnej nienawiści. Książka napisana w sposób bardzo emocjonalny, bo czytając ją można doświadczyć rożnych uczuć: litość, złość, nienawiść, a jednocześnie pogardę do ojca, który zabił swojego syna. Emocji jest tak dużo, że ojca można tutaj uznać za człowieka podstępnego, a Szymona za praskiego męczennika, który przeszedł drogę „od żydowskiej herezji do wiary chrześcijańskiej”.

 Szymon Abeles pełni tu rolę męczennika, który szerzy wokół siebie nadziemski blask swojej niezłomności.

Drogi czytelniku wczytaj się w ten tekst i poznaj losy biednego chłopca oraz okoliczności jego śmierci.

Gorąco polecam.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.