Kryminał, DramatRecenzje książek

Matt Rees – „Ostatnia aria Mozarta” – Wyd. Kobiece

Matt Rees – „Ostatnia aria Mozarta” – Wyd. Kobiece

ostatnia aria mozarta

Niniejsza książka jest oparta na wydarzeniach historycznych.

W październiku 1791 roku, Wolfgang Amadeusz Mozart, największy geniusz muzyczny świata powiedział swojej żonie, że podano mu truciznę. Sześć tygodni później w  wieku 36-ciu lat już nie żył.

Czy przeczucie Mozarta sprawdziło się?

Wszak jego ryzykowny plan założenia nowej masońskiej loży i wyprawa do Berlina, do dzisiaj pozostają niewiadomą. Prześladowania masonów przez tajną policję Pergena, samobójstwo Hofdemela i okaleczenie Magdaleny, to także fakty historyczne. Konstancja – żona Mozarta, pisze list do siostry mistrza Nannerl, o rzekomej zdradzie małżeńskiej Wolfganga z Magdaleną lecz to tylko plotki, aby odwrócić uwagę od prawdziwej śmierci artysty. Konstancja nie mogła przekonać męża, że jego śmierć jest już przesądzona. Objawy wskazywały na  ciężką gorączkę i mogły zmylić każdego, kto nie podejrzewał próby zabójstwa.

Czy więc Hofdemel mógł być mordercą?

Wolfgang często powtarzał, że wśród masonów nie ma nierówności: kupcy, szlachta, rzemieślnicy i muzycy, wszyscy uczęszczali na spotkania w loży ”nosząc ostrogi i  szpadę, wzorem dżentelmenów”. Siostra Mozarta przybyła do Wiednia, aby zbadać okoliczności śmierci swojego brata. Jego nowa opera pt. „Czarodziejski flet” miała premierę niedługo przed jego śmiercią. To był jego ogromny sukces. Wolfgang należał z reguły do ludzi poważnych lecz śmiał się jak szaleniec i miał błyskotliwy intelekt. Podziwiał nowych filozofów oświeceniowych i odrzucał hierarchiczny porządek społeczny.

Dlaczego więc stworzył lożę masonów?

Czy to przypadek, że Wolfgang zmarł osiemnaście dni po premierze „Czarodziejskiego fletu”?

Zmarł w 36 roku życia, a to podwójna osiemnastka, a co więcej stało się to w 1791roku, którego suma cyfr wynosi osiemnaście. Czy to przypadek?

Przepiękna powieść kryminalna, z nutą intrygi, która pobudza fantazję czytelnika. Autor „Ostatnią arię Mozarta” oparł na kompozycji jednej z jego sonat fortepianowych.

W jaki więc sposób kompozycja tej sonaty oddaje strukturę powieści kryminalnej?

W „Ostatniej arii Mozarta” jego siostra dowiaduje się o śmierci Wolfganga. Akt drugi tej powieści to jej główna część, w której Nannerl poznaje wiedeńskie życie Mozarta, a akt trzeci to scena, gdzie Nannerl odkrywa cała prawdę. Dzieje się to w ostatnich rozdziałach książki. Jeśli więc lubicie powieści kryminalne, a do tego muzykę Mozarta, jest to więc świetna okazja, aby poznać go bliżej i odkryć tajemnicę jego śmierci w tonacji a-moll.

Zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.