Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Maurice Maełerlinck – „Inteligencja kwiatów” – Wyd. MG

Maurice Maełerlinck – „Inteligencja kwiatów” – Wyd. MG

inteligencja kwiatów

Maurice Maełerlinck napisał tę książkę ponad sto lat temu i nadał jej tytuł bardzo prowokacyjny, bo czy rośliny mogą być inteligentne?

Nasuwa się tu również pytanie czy posiadając tak rozległą wiedzę w dzisiejszych czasach, książka napisana przed stu laty jest nadal aktualna?

W dzisiejszym rozumieniu inteligencja kojarzona jest z umiejętnością myślenia, a także obecnością układu nerwowego. Rośliny tych cech nie posiadają, ale autor książki opisał je  jako inteligentne. Roślina wie lepiej od nas przeciw komu musi się buntować oraz kiedy ma być sprytna i przezorna.

Może brzmi to śmiesznie, ale na przykład rośliny o kwiatach żółtych podobnych do”kaczeńca” może tu posłużyć. W celu zabezpieczenia sobie gatunku i jego trwałości wydaje ona dwa rodzaje ziaren. Jedne łatwo odpadające, zaopatrzone w skrzydełka aby przenosił je wiatr, a drugie pozbawione tego narządu, tkwią wewnątrz korony aż do czasu jej rozkładu i potem dostają się do ziemi. Bardzo spodobał mi się opis małej roślinki o białych kwiatach, rosnącej pod drzewami oliwnymi. Ta mała i krucha roślinka zaopatruje swoje łodyżki w gruczoły wydzielające kleistą ciecz i w ten sposób chroni się od drapieżnych i natrętnych owadów. Niektóre mają ostre kolce a inne zamiast kolców bardzo twarde owłosienie.

Są też takie, jak pokrzywa, które parzą jadowitą trucizną. Inne zaś wytwarzają ostre zapachy, by odstraszyć napastników, jak np. mięta i tuta. Ale najfajniejsze są te, które bronią się w sposób mechaniczny. Jest to np. skrzyp, otaczający się prawdziwą zbroją maleńkich ziarenek krzemiennego piasku.

Lektura książki Maełerlincka pozwoli Wam z zachwytem podziwiać świat roślin a słowa w jakie ubrał je autor i opisał są bardzo barwne , kolorowe i poetyckie. W zachwyt również wprowadzają rysunki które zostały wykonane w sposób barwny i kolorowy tak, że chciałoby się powąchać te przecudne kwiaty. Książka została wydana w przepięknej twardej oprawie, a złote litery na stronie tytułowej dodają jej jeszcze uroku. Zachęcam Was moi drodzy do tej przepięknej podróży w świat roślin, które swoim wyglądem, zapachem i inteligencją na pewno Was zachwycą.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.