Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Maurice Maeterlinck – „Życie pszczół” – Wyd. MG

Maurice Maeterlinck – „Życie pszczół” – Wyd. MG

życie pszczół

Słynne powiedzenie mówi, że „gdy zginie ostatnia pszczoła, ród ludzki wyginie na ziemi”. Autor Maurice Maełerlinck, który napisał przepiękną książkę o inteligencji kwiatów, a dziś proponuje nam równie wspaniałą pt. ”Życie pszczół”.

Ktoś powie, że jest tak wiele książek napisanych na temat pszczół-z pewnością, lecz w tej książce autor w niezwykły sposób łączy ze sobą świat rzemiosła pszczelarskiego, nauki, filozofii, poezji i świetnej prozy. Autor wyznaje swoją maksymę, że „jest tyle rzeczywistych cudów w ulu, że nie potrzeba wymyślać nowych”.

Opisuje kolejne sceny życia pszczół. Otwierając ul po raz pierwszy, doznajemy takiego wrażenia, jakbyśmy zdzierali oponę z jakiegoś przedmiotu nieznanego.

Istnieje takie przekonanie, że pszczoły są niebezpieczne, bo żądlą i zadają dotkliwy ból-to prawda, ale jakiż ich miód jest wspaniały, zdrowy i życiodajny. Pszczoła jest stworzeniem stadnym, gromadnym i może żyć jedynie w tłumie. Mogą przewidzieć wypadki i przygody najniebezpieczniejszego dnia w swoim życiu. Zajęte dziś niezwykłym wydarzeniem, wydane na niepewny los, przez cały dzień nie będą mogły polecieć na łąki i do ogrodów, a jutro i pojutrze może dąć wiatr, może padać deszcz, może skrzydła im zziębną, a kwiaty nie otworzą swoich kielichów. Gdyby zaniedbały tej przezorności, nastałby głód i nadeszła śmierć. Autor opisuje królową ula jako jedyną władczynię, ale zarazem królewską niewolnicę, wykonującą najważniejszą funkcję, ale także misję. Poeta bardzo ubarwia swoją książkę opisując jak pszczoła buduje plaster miodu i pyta: Jakim cudem wszystkie kąty i naroża rombów zgadzają się i padają na siebie zawsze tak precyzyjnie?

Czy ktoś im mówi, gdzie mają zaczynać, a gdzie kończyć?

Kto reguluje ruchy jednej w ten sam rytm ruchu drugiej?

Kogo słucha królowa i czyje spełnia rozkazy?

I w jaki sposób odbywa się zapłodnienie królowej?

Te i wiele innych pytań, odpowiedzi, informacji i anegdot na temat pszczół znajdziecie w tej fascynującej książce. Niezwykle przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta i z przepięknymi, kolorowymi fotografiami, które są wielką zaletą i przyciągają oko. Wydawnictwo MG bardzo się postarało, wydając tak wspaniałą książkę, podobnie jak „Inteligencję kwiatów”.

 Zachęcam i Was do przeczytania tej lektury na temat życia pszczół, przepięknego świata pszczół, pełnego inspiracji i pasji. To świat, którego być może nie znaliście bliżej, a teraz jest właśnie okazja, aby go lepiej poznać od środka.

Zachęcam bardzo serdecznie.

 

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.