Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Melissa Darwood – „Luonto”

Melissa Darwood – „Luonto”

lounto

Czasami jako ludzie jesteśmy bezsilni wobec działań natury i wszelakich katastrof. Jednak to my jesteśmy odpowiedzialni za zanieczyszczenia, to tak jakbyśmy zadawali powolną śmierć Matce Naturze. Ona umiera powoli, lecz czeka z cierpliwością na swoją zemstę. A kiedy już nadejdzie nie będzie odwrotu, ziemia w końcu odnajdzie ukojenie.

Siedemnastoletnia Chloris jest przykładem córki żyjącej w toksycznej rodzinie. Rodzice jako zawodowi naukowcy i zapaleni chemicy nie zwracają zbytecznej uwagi na córkę i jej zachowanie.

Jedyna uwaga jaką kiedykolwiek jej poświęcili to nadanie imienia pochodzącego od nazwy drugiej silnie  trującej substancji. Pewnego razu zsyłają ją na wakacje do ciotki mieszkającej w leśniczówce. Mały domek położony pośród głuszy roślin i zwierząt.

Dziewczyna jednak nie czuje się w nim dobrze. Brak internetu i telewizji utrudnia pobyt na wolności. Podczas przechadzki po lesie i narzekania na niekochających i wyrodnych rodziców ziemia pod stopami Chloris nagle się rozstępuje. Kępki trawy znikają w głębokiej wyrwie, a ją samą jej jedna ręka chroni od podzielenia losu  biednej zieleni. Nagle nie wiadomo skąd męska ręka chwyta Chloris i próbuje ją wyciągnąć. Następny wstrząs jednak niweluje bohaterskie plany wybawcy i on sam zmuszony jest do ostateczności. W pewnym momencie Chloris czuje ból w żebrach, a sama czuje się jakby unosiła się w powietrzu. Tak szybko jak mrugnięcie okiem dziewczyna rzeczywiście wisi w powietrzu i na dodatek w szponach wielkiego ptaka. W panice zostaje upuszczona na grunt, a ptak, który przed chwilą trzymał ją w powietrzu transformuje się w mężczyznę i zabiera Chloris w krainę położoną pomiędzy Ziemią, a Niebem – nazywaną Lounto.

Historia na początku zapowiadająca się na piękną opowieść o  miłości. Jednak dla mnie była ulotna jak wspomniane w niej dzieło „Wrzos” – Marii Rodziewiczówny. Piękna i tym samym wzruszająca opowieść o niemożliwej z punktu widzenia człowieka miłości i tym samym absurdalność sytuacji.   A na koniec katastrofa zagłady Ziemi przez zagładę ludzkości. W kategorii książek dla młodzieży całkowity hit.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.