Kryminał, Dramat

Miasto Duchów – Ben Creed – Wyd. Rebis

Miasto Duchów – Ben Creed

Miasto Duchów

Zazwyczaj nie lubię książek, których akcja dzieje się w Rosji, w komunistycznej Rosji. Ale jednak zdecydowałam się na Miasto Duchów. I nie był to zły wybór, wręcz przeciwnie, bardzo się cieszę, że ta książka do mnie trafiła.

Rewol Rossel, to milicjant z Leningradu, który został wezwany do makabrycznego odkrycia. Na torach maszynista odkrył ciała pięciu osób. Jak się później okazje, są to ciała zmasakrowane i okaleczone. Pozbawione skóry, zębów, odcisków palców – wszystkiego po czym można zidentyfikować człowieka. Jak w takim razie dowiedzieć się o tożsamości tych ludzi? Gdzie szukać? Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że ciała są zamarznięte, to w końcu Rosja i w dodatku zimowa Rosja.

Jakie zdziwienie dopada Rossela, kiedy udaje się odkryć tożsamość pierwszej ofiary. Nadia, to dziewczyna, którą porucznik znał z konserwatorium. Przed Rewolem w młodości zapowiadała się kariera świetnego muzyka, grającego na skrzypcach. Nadzieje na karierę legły jednak w gruzach po spotkaniu z NKWD.

Właśnie w Mieście Duchów poznajemy techniki przesłuchiwania przez NKWD. Prawdy, a zarazem nieprawdy, jakie ZSRR wmawia swoim obywatelom. To co mówi Stalin jest święte, a każdy kto odważy się to zdanie podważyć, uznawany jest za wroga państwowego. Tak, skądś to znamy prawda? Szpiegostwo w czasach komunizmu, podsłuchiwanie i donoszenie. To samo co nas dotknęło Rosjan. Bezwzględny reżim.

Wracając do książki – na początku wydawała mi się trudna, bo te wszystkie nazwiska i nazwy do wymówienia, nadążenie za akcją i wyobraźnia, która pozwoli nam się przenieść do -40/-50stopni. A jednak się udało! A to wszystko za sprawą doskonałego pióra autorskiego. Wspaniale Ben Creed przenosi nas do roku 1951. Tak, jestem pod wrażeniem lekkości pióra, tworzenia i łączenia wątków a także wyobraźni pisarza.

Gwarantuję, że Miasto Duchów przeczytacie w weekend, bo będziecie chcieli koniecznie dowiedzieć się kto jest mordercą.

https://dobrerecenzje.pl/miasto-duchow-ben-creed-wyd-rebis/

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.