Horror, Thriller, Sci-FiRecenzje książek

Michael Palmer, Daniel Palmer – „Trauma” – Wyd. Rebis

Michael Palmer, Daniel Palmer – „Trauma” – Wyd. Rebis

trauma

Thriller medyczny Michaela i Daniela Palmerów „Trauma” opowiada bardzo ciekawą, trzymająca w napięciu historię poruszając przy tym szereg aktualnych tematów ze świata medycyny i psychologii. Zaczyna się jak u Hitchcooka od „trzęsienia ziemi” a potem jest jeszcze bardziej emocjonująco. Młoda lekarka Carrie Bryant obiecujący neurochirurg, na jednym z dyżurów popełnia błąd, który kosztuje ją utratę miejsca pracy. Zdruzgotana powraca do rodzinnego domu, szukając zrozumienia i przede wszystkim zapomnienia. Jednak życie pod jednym dachem z rodzicami i bratem dalekie jest od sielanki. Adam, brat Carrie, cierpi na zespół stresu pourazowego. Jest żołnierzem, kiedyś biorącym udział w misjach wojskowych, teraz chory i niepotrzebny nikomu nie może znaleźć sobie miejsca w społeczeństwie i powrócić do normalnego życia.

Mimo że Carrie obiecała sobie już nigdy nie wrócić do sali operacyjnej, godzi się na propozycję lekarza z miejscowej kliniki, aby pracować przy programie pomagającym leczyć  zespół stresu pourazowego. Kiedy jednak chce sprawdzić stan pacjentów, których operowała okazuje się, że ci nagle zniknęli, rzekomo opuścili szpital na własna prośbę. Wszystko to wydaje się być co najmniej zastanawiające, dlatego doktor Bryant zaczyna prowadzić poszukiwania zaginionych na własną rękę.

Na horyzoncie pojawia się także utalentowany dziennikarz, którego bardzo interesuje nowoczesna metoda leczenia, a jeszcze bardziej atrakcyjna pani doktor.

Jak widać każdy znajdzie w tej powieści coś dla siebie, wątek kryminalny, dziennikarskie śledztwo, opisy operacji mózgu  i nowoczesnych terapii medycznych, borykających się z problemami psychicznymi amerykańskich żołnierzy, oraz problem testowania leków psychiatrycznych na ludziach. Bo jak tu takie leki testować na zwierzętach, które przecież nie opowiedzą nam o swoich zmiennych nastrojach.

Akcja powieści jest trochę rozwlekła, ale  cała historia jest na tyle ciekawa, że rekompensuje to delikatną powolnośc zdarzeń. Fajne jest również to, że do końca nie wiadomo kto jest dobry a kto zły i na kogo może liczyć młoda lekarka szukająca prawdy, ale także rozwiązania rodzinnych problemów.

Polecam każdemu, chociaż ci bardziej wrażliwi będą musieli opuszczać opisy tego co dzieje się na sali operacyjnej kiedy w mózgu chorego umieszczane są elektrody.

Ciekawe jest również to, że książka ma dwóch autorów, ojca i syna, który po śmierci tego pierwszego postanowił dokończyć dzieło i muszę przyznać, że trudno jest poznać którą część napisał Michael a którą Daniel Palmer.

Nie znałam wcześniej tego autora, bo thrillery medyczne nie są tym co lubię najbardziej, ale po lekturze „Traumy’ chętnie sięgnę po kolejną książkę autorstwa M. Palmera.

Ciekawa jest także okładka, która w połączeniu z tytułem nie pozostawia wątpliwości co znajdziemy w środku.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.