Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Michał Zichlarz – „Kamil Glik. Liczy się charakter” – Wyd. SQN

Michał Zichlarz – „Kamil Glik. Liczy się charakter” – Wyd. SQN

kamil glik liczy się charakter

Kamil Glik to drugi najdroższy polski piłkarz po Robercie Lewandowskim – wart bagatela 15 milionów euro.

Urodził się 3 lutego 1988 roku w Jastrzębiu Zdroju, które przez lata było znanym uzdrowiskiem. Od początku był silnym chłopcem – zapewne po pradziadku, jednak gdy miał roczek lekarze zdiagnozowali u Kamila sepsę z niewyleczonej do końca anginy. Gdy miał 17 lat wyjechał do Hiszpanii, aby tam zagrać swój pierwszy ważny mecz. We wrześniu 2013 roku w meczu przeciwko Milanowi, Kamil wystąpił w specjalnej kapitańskiej opasce, kazał sobie na niej wydrukować herb Piasta, flagę Polski oraz imiona najbliższych.

Książka opowiada o tym, że nie ma cudownego środka, który sprawi, że młody zawodnik nagle stanie się znakomitym piłkarzem. Kamil pod tym względem nie był ani błyskotliwy, ani bardzo utalentowany. Po prostu do wszystkiego doszedł ciężką mozolną pracą, codzienną i systematyczną.

W biografii Kamila nie ma analizy poszczególnych meczów. Autorowi chodziło raczej o pokazanie drogi, która sprawiła, że dziś jest na samym szczycie.

Książka podzielona jest na 3 części. Pierwsza to początek drogi Kamila, pierwsze przygody z piłką w Jastrzębiu Zdroju, a później w Wodzisławskiej Szkole Piłkarskiej. Kolejna część poświęcona jest Włochom. Początkowo Kamil grał w Palermo, później Bari, a następnie Torino FC. Trzecia część to opis reprezentacji, gdzie Kamil ma zagrać na mistrzostwach Europy we Francji.

Książka oparta jest głównie na wypowiedziach samego Kamila, ale też na relacjach osób, które towarzyszyły bądź towarzyszą mu w jego karierze.

 Kamil to zawodnik, który wciąż ma duży potencjał. Niektórzy trenerzy widzą go w Bundeslidze. Ma wielkie szczęście, bo jak do tej pory omijały go poważne kontuzje. To rzetelny, uczciwy i bezkompromisowy zawodnik, który nie „kalkuluje”, ale gra uczciwie.

 Historia Kamila z pewnością zainteresuje każdego młodego chłopca, który interesuje się piłką nożną, bo Kamil podobnie jak Lewandowski jest wzorem dla wszystkich młodych adeptów piłki nożnej.

Czytajcie zatem z uwagą i uczcie się od mistrza.

 Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.