Horror, Thriller, Sci-FiKryminał, DramatLiteratura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Mitchell Zuckoff – „Lodowe piekło” – Wyd. Znak

Mitchell Zuckoff – „Lodowe piekło” – Wyd. Znak

lodowe piekło

Drogi czytelniku pragnę zainteresować Cię naprawdę świetną książką Mitchella Zuckoffa pt. „ Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii”. Jest to historia rozgrywająca się na przełomie 1942 i 1943r. trzech amerykańskich samolotów wojskowych, które rozbiły się na Grenlandii. W książce zostały opowiedziane dwie historie : jedna z przeszłości (II wojna światowa) i druga, która wydarzyła się współcześnie. Książka rozgrywa się w dwóch planach czasowych i dla ułatwienia autor wprowadził dla czytelnika np. „Listopad 1942” albo „ Październik 2011”, które mówią czytelnikowi, której opowieści dotyczy dany rozdział.

 Pierwsze historie, które zdarzyły się podczas II wojny światowej to katastrofy samolotów wojskowych, które roztrzaskały się o pokrywę lodową i tragiczne losy członków załogi, którzy przeżyli, ich codzienna walka z 40-stopniowym mrozem, odmrożeniami i zgorzelą, które kończyły się odpadaniem kończyn, oraz barkiem żywności.  Chęć życia i wiara połączona ze wspólną modlitwą do Boga dodawały im chęci do życia i nadziei na pomoc. W drugiej zaś historii, która wydarzyła się w 2011roku wziął udział sam autor książki i w części sfinansował te poszukiwania, bo druga część to akcja poszukiwawcza: odszukanie zwłok i wraku  samolotu z tamtych czasów i sprowadzenie ich do kraju.

Książka ma charakter fabularny, ale należy też do literatury faktu. Autor opisał zdarzenia, dialogi i postacie bardzo szczegółowo i z należytym szacunkiem. Czyta się ją jednym tchem, z wielkim zainteresowaniem i ciekawością, choć przyznam, że są w niej momenty tragiczne (śmierć w szczelinach lodowych), ale i zabawne.  Książka bardzo trzyma w napięciu i polecam ją czytelnikom o bardzo silnych nerwach. Choć zawiera ponad 420 stron wcale się tego nie czuje, bowiem można się bardzo szybko zatracić w czytaniu i stracić poczucie czasu (przyznam, że ja przeczytałam w jedno południe).

Książka w miękkiej oprawie, na tytułowej stronie  wydawca umieścił kilka słów Marka Kamińskiego, może przytoczę: „Grenlandia – w jej niebezpiecznych i tajemniczych lodowych czeluściach wydarzyć może się wszystko!”. W tym jednym zdaniu zawiera się sens całej opowieści  i świadomość, że jeżeli człowiek chce przeżyć, zdolny jest do największych poświęceń.

Zapraszam Państwa gorąco do przeczytania i uważam, że książka ta powinna być okrzyknięta Bestsellerem, bo bardzo na to zasługuje.

Ocena: 10/10

Zobacz także

2 Comments

  1. miałam okazję czytać i muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Nie tylko ze względu na to, że opowiada bardzo ciekawą historię, ale też ze względu na to, że jest świetnie napisana, jak ją czytałam miałam dreszcze.

  2. bardzo mi się podobała książka jest naprawdę świetnie napisana i wciągająca. Nie można się oderwać, no i też w trakcie czytania zastanawiasz się nad tym, jak Ty byś sie zachował w takiej sytuacji. Poruszająca i ekscytująca.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.