Kryminał, DramatRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Nadia Hashimi – „Kiedy księżyc jest nisko”

Nadia Hashimi – „Kiedy księżyc jest nisko”

kiedy księżyc jest nisko

„Kiedy księżyc jest nisko”, autorstwa Nadii Hashimi, jest to odyseja odważnej Afganki, która wraz z rodziną próbuje przedostać się do lepszego świata.

Rodzina Feribe jest razem szczęśliwa i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak zmienia się, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie.

Feriba, zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci, ma tylko jedną nadzieję: przedostać się do Europy i dołączyć do rodziny siostry w Anglii. Pod osłoną nocy, dzięki fałszywym dokumentom i życzliwym uchodźcom spotykanym po drodze, Feriba przedziera się do Iranu, skąd kontynuuje ucieczkę do lepszego świata.
Główna bohaterka, stojąc w obliczu tragicznego wyboru (którego świadkiem będziecie zagłębiając się w tę opowieść), decyduje się na dalszą podróż. Czy uda im się zacząć nowe życie na europejskim kontynencie? Jak potoczą się ich dalsze losy jako uchodźców w obcej dla nich kulturze?

Z opisywanej historii przebija wiele rozczarowania, smutku i rozpaczy. Ale to także piękna powieść o odwadze, przezwyciężaniu trudności, sile moralnej, przyjaźni, bezwarunkowej miłości i wartościach określających człowieczeństwo.

Przyznam szczerze, że po przeczytaniu pierwszego rozdziału nie chciałam dalej czytać tej książki, wydawała mi się ona nudna i ciężka. Po tygodniu postanowiłam dać jej drugą szansę i zaczęłam czytać kolejny rozdział. Moje zdanie na jej temat zmieniło się diametralnie. Po przeczytaniu kolejnego rozdziału chciałam chłonąć tę książkę całą sobą.

Jest to jedno z najlepszych dzieł kultury jakie miałam przyjemność czytać. Książka ta jest niesamowita i poruszająca. Przeznaczona głównie dla kobiet, jak wskazuje na to wydawnictwo. Nie posiada ona żadnych ilustracji ani nazw rozdziałów, jedyną rzeczą, która informuje nas o kolejnym rozdziale jest imię „Feriba” lub „Selim” (w zależności od tego z jakiej perspektywy będzie opisywany dany rozdział). Jest to moim zdaniem niesamowity element urozmaicający całą opowieść, a motyw przejścia po raz pierwszy z historii Feribe do tej opowiadanej przez jej syna Selima, w moim odczuciu był bardzo wzruszający.

Wydaje mi się, że czytając tę książkę po kilku latach, każdy będzie ją interpretował i przeżywał zupełnie inaczej (nie omieszkam sama tego sprawdzić) . To jest w niej wyjątkowe, zupełnie inaczej zinterpretuje ją uczennica liceum, a inaczej matka z dwójką dzieci. Jestem nią szczerze zachwycona i gdybym tylko mogła dałabym jej ocenę wykraczającą poza skalę. Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne dzieła Pani Hashimi, z nadzieją, że będą one równie niesamowite i poruszające jak historia Feribe oraz jej syna.

Bardzo cieszę się, że właśnie ta książka trafiła w moje ręce, ponieważ zmieniła ona wiele w postrzeganiu przeze mnie jakże gorącego ostatnio tematu uchodźców, oraz pokazała mi, aby doceniać w życiu nawet najmniejsze rzeczy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy je stracimy.

Bardzo gorąco polecam zapoznanie się z tą niesamowitą historią.

Moja ocena 10/10

http://www.taniaksiazka.pl/kiedy-ksiezyc-jest-nisko-nadia-hashimi-p-629654.html

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.