Literatura faktu, Biografia, PublicystykaOpowiadania, Bajki, KomiksPoradniki, ZdrowieRecenzje książek

Nathalie Semenuik – „Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy”

Nathalie Semenuik – „Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy”

tajemniczy czarny kot

”Niech mówią o mnie, dobrze czy źle,

najważniejsze, żeby mówili.”

Oto, co powiedziałby nasz kot, gdyby umiał mówić.

Czarny kot zalicza się do zwierząt, o których opowiadano liczne legendy i niesamowite opowieści. O czarnym kocie powstało tyle opowieści, że sami siebie pytamy, czy to człowiek ma tak bujną wyobraźnię, czy też czarny kot ma nadprzyrodzone moce. Przez lata wierzono, że zamurowanie kota żywcem pozwoli odegnać zły los i obronić się przed demonami.

W każdej epoce czarny kot, nawet jeśli u jednych wywoływał wrogość, to z kolei u innych swoisty zachwyt. Otóż znane osobistości historyczne, pisarze, artyści, bardzo często darzyli swoje koty ogromnym uczuciem, bezgranicznym wręcz uwielbieniem, a ulubionym kotem niektórych był…czarny kot. Ludowe wierzenia czyniły z czarnego kota wiernego kompana czarowników i wiedźm, lecz rzeczywistość okazywała się zupełnie inna.

Towarzysz pisarzy, poetów, pieśniarzy, aktorów, a także polityków, czarny kot był niewyczerpanym źródłem inspiracji i zaliczano go do najbardziej fascynujących zwierząt…i najbardziej ujmujących.

Kot, a szczególnie czarny jest główną postacią wierzeń i głęboko zakorzenionych i utrwalonych przesądów i to prawie w każdym kraju, np. w Bretanii, krainie legend, gdzie obok siebie żyją król Artur z czarodziejem Merlinem, bardziej niż gdzie indziej  czarny kot odgrywa rolę godną tajemnicy, którą w sobie nosi.

W dzisiejszych czasach badania potwierdziły korzyści z posiadania kota czy to czarnego czy też innego. Otóż właściciele kotów w mniejszym stopniu narażeni są na zawał serca oraz dodatkowo są odporni na stres. Ale to nie wszystko: słuchanie mruczenia kota zmniejsza ryzyko depresji, ponadto zwiększa gęstość kości, a nawet obniża ciśnienie krwi.

Książka jest przecudowna: mała, słodka, z lekkością mieści się w kobiecej torebce. Wydana w twardej oprawie, zawiera także słodką zakładkę w formie wstążeczki. Świetnie może się nadawać na prezent, dla kogoś, kto jest przesądny.

Przekonaj się Drogi czytelniku jakie znajdują się legendy i przesądy w tej malutkiej książeczce. Z pewnością czytanie jej sprawi Ci ogromną radość i wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Czego Ci bardzo serdecznie życzę.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.