Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych – Katarzyna Olkowicz – Wyd. Rebis

Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych – Katarzyna Olkowicz

Nietypowy mundurowy

Według źródeł psy udomowiono 10 tysięcy lat temu. Pilnowały dobytku i pomagały w polowaniach. Później zaczęto wykorzystywać je również na wojnach. Dlaczego więc psy potrzebne są w pracy, wymagającej dobrego węchu? Każdy z osobna ma setki milionów komórek wyspecjalizowanych w wykrywaniu zapachów. Dzięki węchowi pies wie również, kiedy zmieni się pogoda, jak pachnie wieczór, poznaje czy jesteśmy chorzy, a może przeziębieni. Wyłapuje zapachy ludzi, którzy niedawno przechodzili, wyczuwa, np. ładunki elektryczne.

Tytułowy nietypowy mundurowy jest określany jako K9, czyli pies policyjny oraz wszystkie przeszkolone specjalistycznie czworonogi, służące w jednostkach mundurowych, w tym w jednostkach specjalnych. Dzięki tym zwierzętom niejedno życie ludzkie zostało uratowane, ujęto niejednego groźnego przestępcę. Służba w policji jest bardzo specyficzna. Funkcjonariusz spotyka się z ludzkim nieszczęściem lub agresją, a psy poza tym, że tropią, szukają nielegalnych substancji, również bronią przewodnika i łagodzą jego stres.

A co jeśli pies jest już niezdolny do pracy w służbach? Oczywiste jest, że nie dostanie on emerytury, bądź zasiłku. A co jeśli pies niespodziewanie zachoruje, przecież rzadko bywa, iż opiekun policyjny zabiera takiego psa do swojego domu. Autorka książki Nietypowy mundurowy bardzo realistycznie opisuje historie zwierząt, np. historia suczki Krysi, która poprzez swój niezawodny nos odnajduje dużo narkotyków, broni i amunicji. W pewnym momencie jednak zaczyna źle się czuć, jest z nią naprawdę źle, nie przeżywa operacji, ponieważ powodem był ostry skręt żołądka. To cios i tragedia dla jej opiekuna, który jest bardzo z psem związany.

Psy nie tylko służą w policji, ale także w straży granicznej, straży pożarnej, w wojsku, służbie więziennej czy w GOPR-ze. Nietypowy mundurowy to autentyczna historia psów–bohaterów spisana przez autorkę, a opowiedziana przez przewodników i opiekunów. Te wspaniałe duety – pies i jego opiekun, to bardzo zgrane „paczki”, które pracują razem, ratując ludzkie życie i zdrowie. Książka ta jest niezwykle poruszającą opowieścią o więzi człowieka i psa. Jest bardzo autentyczna i wzruszająca, czytając ją łzy same cisną się do oczu. Przeczytajcie koniecznie tę książkę, choćby dla swoich pupili. Oni są tego warci….

https://dobrerecenzje.pl/nietypowy-mundurowy-psy-do-zadan-specjalnych-katarzyna-olkowicz-wyd-rebis/

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.