Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Nina Siegal – „Lekcja Anatomii” – Wyd. WAM

Nina Siegal – „Lekcja Anatomii” – Wyd. WAM

lekcja anatomii

Arcydzieło Rembrandta Lekcja Anatomii doktora Tulpa, zainspirowało Ninę Siegal aby napisać opowieść pod takim właśnie tytułem.

Akcja rozgrywa się w XVII wiecznym Amsterdamie, gdzie doktor Tulp – patomorfolog, dokonuje publicznej sekcji zwłok Arisa Kindta – który został publicznie stracony za kradzież i inne drobne przewinienia. Rembrandt będąc na tej sekcji uwiecznił zwłoki zmarłego nie zdając sobie sprawy, że obraz ten stanie się arcydziełem na skalę światową. Artysta ma wielki szacunek do skazańca, dlatego uwiecznia jego lewe przedramię. Jaką tajemnicę skrywa artysta? Dlaczego na obrazie Rembrandt domalował odciętą dłoń skazańcowi? Czy może malarz znał osobiście skazańca? I czy za tym kryje się też romantyczna miłość? Te i inne pytania nasuwają się w trakcie czytania powieści. Zachęcam Cię drogi czytelniku do przeczytania i przejścia ulicami XVII wiecznego Amsterdamu oraz poznania postaw i przesądów ludzi mieszkających w tym mieście.

Autorka bardzo wnikliwie i szczegółowo opisała namalowany obraz, bowiem jest laureatką licznych nagród i grantów z dziedziny kultury i sztuki. Jak pisze: Rembrandt musiał uważać ten obraz za dowód znaczącego postępu w porównaniu ze swoimi wcześniejszymi pracami. Musiał być dla niego czymś osobiście bardzo ważnym, bo podpisał się pod obrazem po prostu „Rembrandt” choć nigdy tego nie robił, bo wszystkie swoje prace sygnował jedynie inicjałami.

Książka napisana w sposób profesjonalny aby oddać charakter i atmosferę tamtych lat autorka posłużyła się wieloma pozycjami książkowymi z dziedziny sztuki, oraz światowej klasy opiniami historycznymi, którzy badali kulturę i społeczność XVII wiecznego stulecia. Jednak najwięcej do tej książki wniósł światowy badacz twórczości Rembrandta – Ernst van de Wetiring, który napisał sześciotomową monografię malarza i był osobistym przewodnikiem i mentorem do napisania tej powieści.

Książka w miękkiej oprawie, polecam ja wszystkim którzy są fanami „Dziewczyny z perłą i Szczygła” jest to także subtelna opowieść o sztuce, miłości i śmierci.

Moja ocena : 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.