Poradniki, ZdrowieRecenzje książekReligijne

Notker Wolf OSB – „Zdobądź siły na zmianę życia” – Wyd. Święty Wojciech

Notker Wolf OSB – „Zdobądź siły na zmianę życia” – Wyd. Święty Wojciech

zdobądź siły na zmianę życia

Wolność to temat rzeka, a jednocześnie to najpiękniejszy dar Boga dla człowieka. Jest ona Jego własnością , bo Bóg stworzył ludzi na swój obraz  i podobieństwo. Cała Biblia jest historią wyzwolenia człowieka – nie tylko ludu Izraela, lecz całej ludzkości z grzechu i ucisku. Również w Internecie posiadamy dostęp do wszystkich możliwych informacji, jest zachęceniem ludzi do głębszej refleksji, do wypowiadania się na forum, na różne tematy.

Celem tej książki jest wzbudzenie w czytelniku pragnienia wolności i zdolności do cieszenia się nią. Powinna to być radość, jaką odczuwa małe dziecko, gdy skacze, bawi się i tańczy. Jednak życie i wolność nie może tylko polegać na zabawie, lecz musi podlegać pewnym ograniczeniom. I takim najważniejszym ograniczeniem jest szacunek do drugiej osoby, ale my ludzie jesteśmy tak stworzeni, że wolność wymaga od nas również odpowiedzialności, także za tą drugą osobę. W myśl słów z Pisma Świętego „Jedni drugich brzemiona noście”. Wolność to także radość z możliwości mierzenia się z wyzwaniami np. radość z podejmowania różnych zadań, radość z uczenia się wciąż nowych rzeczy, stawianie sobie ambitnych celów. Wolność stanowi bowiem największy dar, jaki w ręce człowieka złożył Bóg.

Jednak wielu ludzi uważa, że Kościół kojarzy się głównie z wydawaniem ludziom zakazów i nakazów ”Musisz tak robić, nie wolno ci tego, czy tamtego, nie wolno ci być wolnym, bo my musimy ci mówić, co i jak masz robić, nie wolno ci uprawiać seksu, bo jest on zbyt przyjemny itd.” Z jednej strony Kościół musi być ostoją wolności, ale z drugiej Kościół jest orędownikiem ascezy, czyli umartwiania się. Orędzie chrześcijańskie nie zna zemsty, a jest jedyną drogą do przebaczenia.

Wiadomo, że ktoś komu zadano wielki cios, może potrzebować długiego czasu, aby przebaczyć, ale dopiero przebaczenie uwolni nas od przeszłości, w której jesteśmy uwięzieni. Autor w swej książce odnosi się również do pracodawców i przedsiębiorców, skąd więc wziąć szefów koncernów, którzy myślą etycznie? Pyta autor i odpowiada: musimy porządnie wychować dzieci. Każdy człowiek musi nauczyć się myśleć w kategoriach dobra społecznego, oraz żyć i działać odpowiedzialnie.

Czy dzisiaj tak jest?

Czy tak do końca jesteśmy uczciwi?

Warto pochylić się nad tą książką i poświęcić jej kilka chwil, bo wolność to fascynująca przygoda, która wciąż nas ekscytuje.

Znajdźmy więc w sobie odwagę, do przeżycia tej przygody!

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.