Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Osyp Nazaruk – „Aleksandra” – Wyd. MG

Osyp Nazaruk – „Aleksandra” – Wyd. MG

aleksandra

Ostatnio, jak mogliście pewnie sami zauważyć, zostało wydanych wiele książek na temat serialu, który zawładnął sercami wielu osób – „Wspaniałe stulecie”. Sama przyznam, że miałam okazję przeczytać kilka takich książek, ale zazwyczaj były  one podobne do siebie. Pisane na podstawie serialu, brak przeszłości bohaterów, oraz brak fragmentów historycznych, których przecież większość czytelników na pewno oczekuje, chcąc poznać dogłębnie kulturę kraju o którym czyta.

„Aleksandra” natomiast, to całkiem inna książka niż te wszystkie, które czytałam do tej pory. Kiedy zabierałam się za jej czytanie, byłam zdania, że pewnie nie dowiem się niczego nowego o bohaterach, bo o wszystkim już czytałam. A tu – jak się okazuje, spotkało mnie totalne zaskoczenie. Inne książki zazwyczaj zaczynały się,  od momentu kiedy to Hurrem była już w haremie sułtana, a następnie zostały przedstawione okoliczności w jakich udało się jej wkraść w jego łaski. Tutaj książka zaczyna się od lat młodości sułtanki – a wtedy jeszcze Aleksandry Lisowskiej, która wraz z rodziną mieszkała w Rohatynie. Tam też dowiadujemy się, że dziewczyna przygotowywała się do ślubu z pewnym młodzieńcem, a kiedy miało już do niego dojść, miasteczko zostało najechane przez Tatarów. Cała masa ludzi dostała się do tatarskiej niewoli, były tam również kobiety. Co miało się z nimi stać? Nietrudno się domyślić, oczywiście mieli zostać sprzedani na targu. Opowiedziałam Wam tylko po krótce jak zaczyna się ta przygoda późniejszej sułtanki, a jeżeli chcecie przekonać się sami i doświadczyć tego wszystkiego osobiście, to oczywiście zapraszam do wspaniałej lektury jaką jest ta książka.

Co mogę jeszcze powiedzieć o książce, to na pewno to, że dowiecie się z niej nie tylko o życiu i losie sułtanki, ale poznacie też zwyczaje panujące choćby w obozach tatarskich, ich przyzwyczajenia, dziki styl życia oraz, jeżeli mogę to tak nazwać – kulturę.

Książkę czyta się błyskawicznie, a to za sprawą lekkiego pióra, które posiada autor. Niezwykłe opisy, czy wydarzenia czyta się z ochotą i wcale się przy tym nie nudzimy. Jeszcze raz podkreślę tutaj, że ogromnie cieszy mnie fakt, że przedstawione zostało życie sułtanki przed trafieniem do haremu.

Książka jak najbardziej odpowiednia dla wszystkich kobiet, dla fanów serialu „Wspaniałe stulecie”. Mogę zaręczyć, że na tej książce absolutnie się nie zawiedziecie.  Co jeszcze działa na plus, to na pewno twarda, solidna oprawa, która czyni książkę wyjątkową i wyróżniającą się spośród innych stojących na półce.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.