Literatura obyczajowa

Owoce zatrutego drzewa. Tom III – Agnieszka Janiszewska – Wyd. Zaczytani

Owoce zatrutego drzewa. Tom III – Agnieszka Janiszewska

Owoce zatrutego drzewa

W ostatnim tomie z serii Owoce zatrutego drzewa akcja powieści przenosi się do romantycznego Paryża. Kinga przeprowadza się tam za namową swojego kuzyna – Zbyszka. Stolica Francji zachwyca dziewczynę pod każdym względem, piękna architektura, inne zwyczaje ludzi. Ta podróż na zawsze zmienia jej sposób patrzenia na świat.

Pewnego razu Kinga usłyszała od Zbyszka „Najpiękniejsze lata młodości zmarnowałaś w jakimś składziku, pochylona nad papierzyskami. Przynajmniej teraz korzystaj z życia i baw się dobrze”. To jedno zdanie wydaje się wpłynąć na podejmowanie przyszłych decyzji przez dziewczynę. Chociaż początki w Paryżu bywały bardzo trudne, Kinga początkowo złościła się na Zbyszka z powodu obietnic, które jej składał w Krakowie, że z pewnością uda się dla niej znaleźć jakieś zajęcie we Francji, że czeka ją nowe życie i wiele możliwości, które są niedostępne w Krakowie. Byle tylko odważyła się opuścić ten zaścianek i wypłynąć na szerokie wody.

Tymczasem te obietnice nie mają jakiegokolwiek pokrycia, kiedy dziewczyna zamieszkuje w Paryżu. Ostatecznie znajduje zajęcie w pracowni u Madame Lestiger, Zbyszek natomiast odwiedza ją z bardzo ciekawą propozycją, mianowicie chce jej się oświadczyć. Małżeństwo to ostatnia rzecz, którą Kinga pragnie, przecież tak bardzo walczyła wbrew ciotce, która chciała ją wydać za mąż za znajomego. Teraz miałaby poświęcić swoją niezależność na rzecz wygodnego życia w Paryżu?

Niespodziewanie wybucha wojna. Zbyszek zaciąga się do wojska polskiego, na terenie Francji do tzw. Błękitnej Armii. On, który sceptycznie w przeszłości wyrażał się o polskich powstaniach, teraz łapie za broń, aby walczyć w obronie swojego kraju. Jaką cenę zapłaci?

Wszystkie trzy tomy serii Owoce zatrutego drzewa złożone w całość dają obraz bardzo pięknej historii obyczajowej z zabarwieniem historycznym. Począwszy od pierwszego tomu, którego akcja toczy się w Krakowie, a skończywszy na trzecim, gdzie główna bohaterka zamieszkuje w Paryżu. Dodatkowo czas akcji datowany jest na XIX wiek. Autorce bardzo dobrze udało się oddać tło oraz klimat, który panował w tamtym czasie. Nie brakuje tutaj ani romansu, ani momentów wzruszeń czy chociażby nawet chwil przepełnionych strachem.

Trylogia Owoce zatrutego drzewa naprawdę warta jest przeczytania. W szczególności, gdy główna bohaterka okazuje się być silną osobowością.

https://dobrerecenzje.pl/owoce-zatrutego-drzewa-tom-iii-agnieszka-janiszewska-wyd-zaczytani/

Strona wydawnictwa: https://novaeres.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.