Kryminał, DramatRecenzje książek

Parinoush Saniee – „Księga przeznaczenia” – Wyd. Sonia Draga

Parinoush Saniee – „Księga przeznaczenia” – Wyd. Sonia Draga

księga przeznaczenia

Masuma-teherańska nastolatka. Była żywą i sympatyczną dziewczyną, która lubiła się uczyć. I oto pewnego razu zakochała się ze wzajemnością. Wtedy myślała, że świat stoi przed nią otworem. Powtarzała, że ma wszystko: przyjaciółkę, prawdziwą miłość, młodość, urodę oraz świetlaną przyszłość. Ale żeby nie było tak różowo-jej rodzina ogłosiła, że chce wydać ją za mąż. Wybranek jej rodziny był dużo od niej starszy i Masuma wcale go nie kochała, dlatego sprzeciwiając się rodzinie została dotkliwie pobita przez własnego brata.

Czy wyobrażacie sobie życie w małżeństwie bez miłości?

Co ta młodziutka dziewczyna musiała przeżywać, gdy rodziły się ich dzieci, a męża ciągle nie było w domu?

Mąż Masumy – Hamid, polityczny agitator, stanowiący zagrożenie dla państwa, nagle zostaje aresztowany i stracony, a biedna dziewczyna zostaje sama z trójką dzieci. Bardzo przejmująca i autentyczna opowieść o trudach życia, woli walki i łączenia z nią nauki z wychowywaniem dzieci. Masuma miała dwóch synów i córeczkę.

Jak zachowują się synowie wychowywani bez ojca?

Przecież jej starszy syn, gdy dorósł stał się żarliwym mudżahedinem. Przynosił do domu gazety i ulotki, czy doprowadzał swoją matkę do furii i zawsze rozmowa między nimi kończyła się kłótnią. I nagle Masuma po wielu latach spotyka swoją młodzieńczą miłość.

Czy ich związek zaakceptują dzieci Masumy?

Bardzo autentyczna opowieść o życiu, miłości i heroizmie na tle wydarzeń historycznych. W myśl powiedzenia, że „Los człowieka jest z góry przesądzony, został przypisany do danej osoby i choćby niebo się rozstąpiło, nie ulegnie on zmianie”.

Czy zastanawiałyście się kiedykolwiek nad swoim przeznaczeniem?

Podobnie jak Masuma, czy kiedykolwiek jej przeznaczenie było tylko jej? A może jest jedynie elementem przeznaczenia mężczyzn, którzy stawali na jej drodze i w jakiś sposób poświęcali ją na ołtarzu swoich przekonań i celów życiowych? Masumę poświęcili ojciec i bracia dla zachowania honoru, mąż poświęcił ją dla swych ideologii i planów, a teraz ona biedna płaci cenę za heroiczne poczynania i obowiązki patriotyczne swoich synów.

Przeczytajcie, naprawdę warto!

Fascynująca książka i bardzo wciągająca. Czytając ją wprowadzi Was w życie pełne emocji i przeżyć, tak że na pewno każda z Was nie chciałaby się znaleźć na miejscu Masumy.

Życzę wielu wrażeń podczas czytania.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.