Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Patryk Vega –„ Złe Psy. W imię zasad” – Wyd. Otwarte

Patryk Vega –„ Złe Psy. W imię zasad” –  Wyd. Otwarte

złe psy w imię zasad

Patryk Vega jest znany głównie jako reżyser, w którego produkcjach poznajemy tajniki działania policji. Produkcje te są oparte na faktach, zasłyszane z ust policjantów biorących udział w „akcjach”, a czasem sam reżyser doświadczył tych sytuacji. W tej książce Patryk Vega przedstawia rozmowy z kilkunastoma mundurowymi i przedstawia je czytelnikowi w sposób ciekawy i ciągły. Opowieści gładko przechodzą z jednej historii do drugiej. Ciężko jest znaleźć chronologię zdarzeń, kiedy one miały dokładnie miejsce, ale nie jest to żadną ujmą. Dzięki temu czujemy się jakbyśmy sami słuchali opowieści o przestępcach grasujących po ulicach z przełomu XX i XXI wieku.

Po przeczytaniu książki czułem ten sam niedosyt który odczuwałem po obejrzeniu dzieł tego autora na ekranie. Historii o policjantach i przestępcach jest mnóstwo i ciągle będzie ich przybywać. Patryk Vega ma talent do zbierania najciekawszych fragmentów i przedstawiania ich w sposób przystępny dla przeciętnego odbiorcy. Z tego powodu jego książka, jest wartościowa pod względem informacji i pozostawia w czytelniku chęć odkrywania więcej i zgłębiania się głębiej w temat przestępczości i jej zwalczania.

Osobiście najbardziej w całej książce podobał mi się fakt że jest napisana jako wywiad rzeka. Dzięki temu, rozmówcy mogli swobodnie opowiadać o swoich historiach, a po zredagowaniu, są one niezwykle ciekawe. Dodatkowo, za duży atut uważam, że autor nie próbuje nam narzucić pewnego poglądu, stworzyć obrazu „bohaterskiego policjanta” czy „bezwzględnego złodzieja”.  Przedstawia nam jedynie historie, z których sami możemy ocenić postawę policjantów wobec przestępców.

Tytuł ten polecam ludziom zainteresowanym działaniami policji i przestępców w czasach teraźniejszych. Wszyscy którzy oglądali i lubili serial Pitbull na pewno polubią tę książkę. Można powiedzieć że jest ona rozszerzeniem historii opowiedzianej w serialu, oraz dobrym wstępem do najnowszego filmu: „Pitbull. Nowe porządki”, którego recenzję znajdziecie na naszym portalu.  Jeśli chodzi o grupę wiekową, to radziłbym sięgnąć po ten tytuł nieco starszym czytelnikom. Nie jest to książka która mogłaby zainteresować dzisiejszego nastolatka.

Ciekawe są tytuły rozdziałów. Każdy tytuł to fragment roty ślubowania którą wypowiedział każdy ze stróżów prawa wstępujący w szranki policji.

Książka ma lekko ponad 350 stron, na okładce widzimy Sławomira Opalę, jedną z najgłośniejszych postaci znaną w mediach, jednak w książce jest stosunkowo mało jego wypowiedzi. Czcionka jest duża, przez co wygodna do czytania.

Na koniec pragnę dodać, że na podstawie tej książki nakręcony został film „Pitbull. Nowe porządki”. Dlatego, gdy będziemy oglądać ten film, po przeczytaniu książki zazwyczaj będziemy wiedzieli co się stanie w kolejnej scenie. Czy jest to zaleta, czy wada, czy najpierw obejrzeć film, czy przeczytać książkę, pozostawiam Wam do oceny.

 Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.