Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Paul Marshall, Lela Gilbert, Nina Shea – „ Prześladowani. Przemoc wobec Chrześcijan” – wyd. Święty Wojciech

Paul Marshall, Lela Gilbert i Nina Shea – „ Prześladowani. Przemoc wobec Chrześcijan” – wyd. Święty Wojciech

plikMarshall, L. Gilbert i N. Shea to eksperci w dziedzinie prześladowań chrześcijan na całym świecie, mają wszelkie kompetencje i kwalifikacje do napisania książki „Prześladowani Przemoc wobec Chrześcijan”. Paul Marshall jest członkiem centrum Wolności Religijnej w Waszyngtonie. Lela Gilbert jest autorką ponad sześćdziesięciu książek. Autorka ma dokładne dane dotyczące prześladowań w takich krajach jak: Egipt, Wietnam, Arabia Saudyjska, Pakistan, Birma, Somalia, Indonezja i Irak. Nina Shea zajmuje się prawami człowieka  na skalę międzynarodową. Najbardziej prześladowaną grupą są chrześcijanie, np. w krajach, gdzie rządzi komunizm (Korea Północna), chrześcijanie nie mają prawa wyboru władz kościelnych, zabroniona jest edukacja religijna dzieci i młodzieży, zakaz procesji kościelnych karany jest wywozem do obozów pracy, nawet za publiczne posiadanie Biblii.

W krajach, gdzie wyznawany jest hinduizm i buddyzm (Sri Lamka , Neapol, Bhutan) inna religia uznawana jest za potencjalne zagrożenie np. rządowe służby bezpieczeństwa pochwyciły pastora w kościele, postrzelili go w brzuch i porzucili na ulicy zabierając Biblię. Najdotkliwsze prześladowania chrześcijan mają obecnie miejsce w świecie muzułmańskim. Są to Malezja, Turcja, Turecka Republika Cypru, Maroko, Algieria. W szczególności niebezpieczne są Arabia Saudyjska i Iran. Kraje te dyskryminują chrześcijan i  niekiedy zdarza się, że chrześcijanie stają się celem prześladowań. Arabia Saudyjska nie zezwala w swoich granicach na powstawanie Kościołów, czy miejsc kultu oraz wymaga, aby wszyscy Saudyjczycy byli muzułmanami.  Ludzie modlący się w prywatnych domach ryzykują aresztowaniem oraz chłostą, pobiciem, uwięzieniem a nawet śmiercią. Nie wolno rozprowadzać Biblii, ani też demonstrować żadnych oznak i symboli religijnych takich jak: strój, różaniec, krzyżyki, nawet walentynkowe czerwone róże są zakazane. W Iranie nie tylko cierpią chrześcijanie ale również Żydzi, sunici, bahaici, mandaici  i przeciwnicy szyitów.    Kara za zabicie kobiet, chrześcijan, Żydów jest niższa niż za zabicie muzułmańskiego mężczyzny. Zabijanie tych, którzy porzucili Islam nie skutkuje karą. W świecie muzułmańskim nasilają się represje względem chrześcijan, a szczególnie w Pakistanie, Afganistanie czy Sudanie.  Chrześcijanie pakistańscy stawiają czoła nielicznym naciskom ze strony surowych praw islamskich w państwie, które otwarcie są przeciwko nim. Sądy niechętnie bronią chrześcijan, bo uważają, że są to analfabeci, którzy wykonują pogardzane i niskopłatne prace.

Trzecia grupa krajów, którzy prześladują chrześcijan to ekstremiści i terroryści. Dochodzi do ataków bombowych na Kościoły, czy na Katedrę Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bagdadzie. Setki tysięcy chrześcijan ucieka przed przemocą jaka spotyka ich w irackich miastach.

Autorzy książki ukazują prawdę na temat życia chrześcijańskiego kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy cierpią z powodu prześladowań.

Książka ta to swoisty raport, który zebrany został przez autorów i przekazany w formie bardzo przystępnej do czytania  w dziesięciu rozdziałach, opisując konkretne przypadki cierpiących chrześcijan.

Uważam, że książkę  powinien przeczytać każdy polski katolik, aby mieć świadomość, że wyznawanie Chrystusa w Afryce, Azji, czy na Bliskim Wschodzie nie jest takie proste jak w Polsce.

Ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.