Recenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Piotr Kitrasiewicz – „Athenia: Miłość i torpeda” – Wyd. MG

Piotr Kitrasiewicz – „Athenia: Miłość i torpeda” – Wyd. MG

athenia miłość i torpeda

Transatlantyk pasażerski „Athenia” wykonujący rejs z Glasgow do Montrealu, został storpedowany około sto mil morskich od wybrzeży Irlandii. Na pokładzie tego statku znajdowało się mnóstwo ludzi różnej narodowości. Byli tam  Żydzi, Niemcy, Anglicy, a wśród nich młodziutka angielska nauczycielka oraz jej wielka miłość Gregory, chłopak, który jej poszukiwał od dłuższego czasu.

Czy młodzi narzeczeni przeżyją katastrofę?

Czy też zginą podczas torpedowania?

Laura nie była nazbyt towarzyska, miała tylko kilka koleżanek zaś wolne chwile spędzała na czytaniu książek. Już w Collegu zdecydowała, że zostanie nauczycielką i będzie uczyć młodzież literatury angielskiej.

To dziewczyna bardzo opanowana i cierpliwa, a w dodatku obowiązkowa. Dziewczyna bardzo sumienna i spokojna, nie unosiła się gniewem i nie okazywała emocji, jednak od mężczyzn stroniła z daleka, zachowując w kontaktach z nimi wyłącznie grzeczną rezerwę. Sporadycznie dawała się zaprosić na imprezę, a podczas jednej z takich imprez poznała Gregory’ego.

Był średniego wzrostu i miał niewielkie jasne wąsy, błękitne oczy. Laura jednak zauważyła, że mężczyzna ma trudności w poruszaniu się: powłóczył jedną nogą, a jego lewa ręka przemieszczała się nienaturalnie wolno i sztywno. Był to skutek dziecięcego polio. Najdziwniejsze w tej książce jest to, że ta przepiękna historia miłosna dzieje się początkiem września 1939 roku, czyli wtedy, gdy Adolf Hitler napadł na Polskę i rozpoczęła się druga wojna światowa. Wojska niemieckie zaatakowały Polskę, wtargnęły na jej teren z trzech stron: od północy, zachodu i południa.

Czy w takim wypadku Anglia może czuć się bezpieczna? Wszak Hitler obiecał, Brytyjczykom ”diabelski napój” i przyrządził -podpisując pakt z Rosją.

Czy Laura i Gregory mogą czuć się bezpieczni?

Autor książki w tę historię miłości świetnie wplótł wątek psychologiczny i połączył z elementami sensacyjnymi, politycznymi i militarnymi, a nawet śmiem powiedzieć kryminalnymi, bo łączy w sobie wątek zabójstwa.

Autor świetnie odtworzył opis drugiej wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii.

Uważam, że książka ta (nie jest gruba, bo zawiera zaledwie 190 stron) jak najbardziej zasługuje na uwagę czytelnika oraz pochylenie się nad nią i przeczytanie. Mnie bardzo zafascynowała, bo autor dobrze oddał klimat tamtych dni. Nie jest to jakieś tandetne romansidło, lecz konkretna historia miłości, zagrożonej miłości przez wojnę. Zachęcam do przeczytania, gwarantuję, że Wam się spodoba.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.