Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Piotr Wroński – „Czas nielegałów” – Wyd. Fronda

Piotr Wroński – „Czas nielegałów” – Wyd. Fronda

czas nielegałów

Piotr Wroński to emerytowany pułkownik polskich służb specjalnych. Napisał książkę „Czas nielegałów”, o których dzisiaj tyle się mówi, zaś politycy coraz częściej powtarzają termin „agent wpływu”, odmieniając go przez wszystkie przypadki i liczby. Autor pomyślał więc dlaczego by nie napisać podręcznika dla zwykłych ludzi – poświęconego temu terminowi z którym mamy do czynienia. Co to jest nielegał i agent wpływu? Czy można go ujawnić?  Jak z nim walczyć?

Autor koncentruje się głównie na ZSRS i Rosji, ponieważ materiały, które są w posiadaniu autora dotyczą działań sowieckich i rosyjskich. Książka rozpoczyna się od rozważania  nad położeniem Polski i znaczeniem naszego kraju dla Rosjan i Niemców.

Drogi Czytelniku jeśli chcesz szukać w tej książce sensacji i znanych nazwisk, to się zawiedziesz, bo po prostu ich tam nie ma. Ukazana jest jedynie trudna i dwuznaczna praca kontrwywiadu, gdzie lwią część książki autor poświęca Rosjanom.

Nielegałów często myli się z agentami wywiadu. Każdy nielegał jest kadrowym oficerem wywiadu, podlega danej instytucji wraz z awansami i prawami emerytalnymi. Tylko, że jego teczka kadrowa prowadzona jest w sposób ściśle tajny. Każdy nielegał ma dopasowaną biografię i cudze dane personalne, czyli, że jak pisze autor istnieje wtórnik (osoba nieżyjąca lub istniejąca, która nieświadomie dostarcza tożsamości dla nielegała), który użycza swojego imienia i nazwiska innej osobie. Wtedy, gdy w Polsce powstała „Solidarność’ i wprowadzono stan wojenny powstało podziemie i dla Sowietów oznaczało to konieczność podjęcia dodatkowych zadań.

Mieli przecież swoich ludzi jeszcze z lat 50-tych, wykorzystywali ich oczywiście do prowadzenia operacji wywiadowczych, ale jednocześnie pracowali nad nowym rodzajem źródeł informacji. Nasuwa się pytanie czy i kiedy wywiad sowiecki zrozumiał, że nadszedł czas fundamentalnych zmian?

Autor książki w sposób prosty wyjaśnia poszczególne okresy i historie szpiegowskie. Używa w książce jasnych określeń, tak, aby taki laik jak ja – mógł pojąć te trochę nudne definicje wywiadu. Jeśli choć trochę Cię zainteresowałam Drogi Czytelniku i jeśli stwierdzisz, że watro sięgnąć po tę książkę, to bardzo się ucieszę, bo książka ta jest godna polecenia.

Moja ocena: 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.