Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Planeta Bałtyk – Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska – Wyd. Słowne

Planeta Bałtyk – Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska

Planeta Bałtyk

Zachwycamy się cudzymi morzami – Śródziemnym, Adriatykiem, a tuż pod nosem mamy nasze ukochane Morze Bałtyckie. I cóż o nim wiemy? Niewiele! Dlatego jest szansa na to, aby dowiedzieć się więcej. Autorzy książki Planeta Bałtyk spotkali się z fachowcami i napisali ją wspólnie, przybliżając nam ten mało znany świat, niewidoczny gołym okiem.

Morze kojarzy się z piaszczystymi plażami, porośniętymi trawami czy z ogromną błękitną taflą wody. Zdaniem autorki: ”Planeta Bałtyk to próba przybliżenia polskiego morza, które zadziwia i fascynuje.” Bałtyk jest najmłodszym, najpłytszym i najsłodszym morzem świata. Dzisiejsze państwa nadbałtyckie mają różne związki z morzem – Polska i Litwa, najsłabszy, bo wiążą się z rolnictwem i lasami, Estonia, Finlandia i Szwecja – silniejszy, gdyż morze stało się źródłem zarobku i przetrwania, a Niemcy mogą się poszczycić długą historią cywilizacyjnej ekspansji morskiej.

Dziś, gdy rybołówstwo traci na znaczeniu głównymi użytkownikami stają się turyści. Czy oni dbają o środowisko? Nie bardzo! Świadczą o tym tony śmieci, do tego głośna muzyka, stragany z szybkim jedzeniem i krzyczące dzieci lub szczekające psy. Wody bałtyckie są mętne i światło przenika przez nie w ograniczonym stopniu, dlatego rośliny denne rosną do głębokości zaledwie kilku metrów np. morszczyn – doceniają go osoby z niedoczynnością tarczycy, rdestnica, moczarka, trawa morska czy rogatek.

Zwierzęta zamieszkujące naszą część Bałtyku, wciąż są mało znane, przez co niezwykle fascynują. Pośród niezbadanych wód morza znajdą się również tzw. dziwadła np. kur diabeł. Ludzie odwiedzający plażę nie wiedzą, że bałtycki brzeg to strefa styku wody i lądu, a nie jak niektórzy myślą tylko piasek. Pod kocem na którym wypoczywamy w słoneczny dzień żyją miliony organizmów wielokomórkowych i zapewne miliardy jednokomórkowych.

Wciąż nierozwiązane kwestie takie jak wraki na dnie morza lub wszędobylski plastik to prawdziwa zmora dla polskiego morza. W dalszych rozdziałach autorzy starają się bardziej rozwijać te kwestie, jednocześnie podając czytelnikowi przydatne informacje. To istna kopalnia wiedzy.

Czytając Planetę Bałtyk będziecie nie tylko zafascynowani, ale też pozytywnie nastawieni do przyrody i ekologii. Aby coś polubić trzeba przejść z obojętności do fazy bliższego poznania. ”Im więcej ludzi będzie się troszczyć o bezpieczeństwo ”Planety Bałtyku”, tym lepiej będzie nam się żyło i wypoczywało nad morzem”.

https://dobrerecenzje.pl/planeta-baltyk-andrzej-kruszewicz-joanna-pawlikowska-wyd-slowne/

Strona wydawnictwa: https://www.slowne.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.