Przygodowe, Fantasy

Przedsionek Piekła – Tomasz Kaczmarek – Wyd. Uroboros

Przedsionek Piekła – Tomasz Kaczmarek

Przedsionek Piekła

https://dobrerecenzje.pl/przedsionek-piekla-tomasz-kaczmarek-wyd-uroboros/

Przedsionek Piekła to historia, która jednocześnie wstrząśnie i zachęci czytelników do dalszej lektury.

Na kartach zostało opowiedziane życie, bądź jedynie jego najważniejsze fragmenty, garstki osób w różnych odstępach czasowych. Tę parę egzystencji, kończących się niekiedy bardzo tragicznie, łączy jedna rzecz – Przedsionek Piekła. To, czym owa placówka jest i czym się zajmuje, a raczej jakie badania prowadzi, myślę, że wstrząsnęło niejednym czytelnikiem.

Historia rodzeństwa – sierot, najlepiej dowodzi faktu, iż Przedsionek Piekła nie bez przyczyny nosi takie miano. Jako pierwszą poznajemy Kathleen, dziewczynę, która nosi przydomek potwór. W przeszłości wraz ze swoim bratem zostali porwani przez ludzi, którzy zjawili się znikąd. Następnego dnia Kathleen obudziła się już sama w pustej celi z dala od jedynej bliskiej osoby. W momencie, kiedy stopy dziewczyny przekroczyły betonowy próg Przedsionka Piekła, jej życie stało się jedną, wielką jątrząca się blizną – dosłownie.

Poorana bliznami skóra, wszechobecny ból, który panoszy się w całym ciele dowodził tylko tego, jakich mąk doświadcza dziewczyna w tej placówce. Oczywiście to, co działo się za murami, wielkiego, starego kościoła zostawało tajemnicą przez wiele lat. Nikt nie wiedział co tak naprawdę tam robiono, inni twierdzili, że następują tam nielegalne eksperymenty, które mają stworzyć nadczłowieka, lecz to co tam robiono, do końca zostawało tajemnicą niekiedy nawet dla rządu.

W tym samym czasie mamy, jakby drugą linię czasową i ośrodek zamknięty dla osób niebezpiecznych – szpital psychiatryczny. Bohater, który pojawia się w tej historii to zmęczony życiem staruszek, który pomimo swojego zaawansowanego już wieku, zachowuje trzeźwość umysłu. Podczas swojego pobytu, który nie bez przyczyny musi odsiedzieć, jako karę Andrew Milton ma sposobność patrzeć, jak zachowują się pewne osoby, które kiedyś, w czasach swoich świetności i geniuszu spadli na samo dno.

Zbrodniarze, zabójcy, mordercy w przeszłości ścigani przez zastępy służb porządkowych, obecnie jawią się jako bezsilni szaleńcy. Pewnego razu do szpitala zostaje przywieziony szczególny przypadek człowieka, który nazwany został żywą pochodnią. Andrew zaciekawiony, ale i także trawiony nudą, postanawia odwiedzić nowy okaz pensjonariusza, do którego rusza ukradkiem. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że człowiek pochodnia stanowi istotną część przeszłości Miltona.

Przedsionek Piekła to niezwykle dojrzała fantastyka, której fabuła zapętla się z coraz to posuwającą się akcją do przodu. Do prawdziwego zrozumienia i połapania się, co do bohaterów i różnych sytuacji, historia ta wymaga najwyższego stanu skupienia. Bez tego najważniejszego czynnika, nie spostrzeżemy się, jak i kiedy się pogubimy. Atmosfera, która pyszni się w przeciągu całej książki wyrasta z XIX – wiecznej gorączki eksperymentów i wynalazków, mających „służyć krajowi”. W tej materii ukazuje się także bardzo dobry zmysł autora w kreacji świata w części opartego na faktach, a w części na imaginacji. W fabule mamy trzy różne przedziały czasowe, różnych bohaterów, których łączy takie samo zakończenie – wstrząsające.

Przedsionek Piekła to mroczna opowieść o człowieku, jego pragnieniach i dążeniu do celu, przez które życie innych istot staje się tytułowym piekłem w najczystszej postaci.

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.