Kryminał, DramatRecenzje książek

Rebecca Stead – „Kłamca i szpieg” – Wyd. IUVI

Rebecca Stead – „Kłamca i szpieg” – Wyd. IUVI

kłamca i szpieg

Czasami nie łatwo jest zmienić miejsce zamieszkania dla dorosłych, a co dopiero dzieci i nastolatkowie. Postrzeganie nowego otoczenia, nowych twarzy jest w wielu przypadkach bardzo trudne. Zanim człowiek zdąży się zaaklimatyzować, to minie długi czas. Szczególnie mieszkanie w bloku, ponieważ tata stracił pracę, a mama jako jedyna pracująca w rodzinie przemęcza się ponad siły.

Nastoletni Georges razem z rodzicami z powodów finansowych przeprowadza się do nowego bloku. Średnio mu się to wszystko podoba, ponieważ Brooklyn to otoczenie gdzie chłopak nie ma tam w ogólne żadnych kolegów.

Wszystkiego dopełnia to, że trafia do nowej szkoły,  jest jako jedyny od bardzo długiego czasu nowy w klasie. W domu natomiast całe dnie widzi się tylko z ojcem, który też jest zajęty zakładaniem swojej firmy. Matka chłopca natomiast  prawie  w ogóle nie bywa w domu ze względu na stan pracy i zmiany. Pewnego razu znosząc śmieci Georges w piwnicy napotyka się na kartkę przyczepioną do drzwi.

Zdanie na niej napisane informuje, że spotkanie klubu szpiegowskiego jest wtedy i wtedy o wiadomej godzinie. Przyczepiony do niej długopis sugeruje, że trzeba odpowiedzieć i chłopak myśląc, że to żart odpisuje. Następnie ponownie schodząc do piwnicy postanawia dowiedzieć się, czy owy klub naprawdę istnieje. Jak wielkim zdziwieniem dla chłopaka okazuje się osoba czekająca właśnie na niego w opuszczonym pokoju. Czekający tam chłopak, a właściwie Safer, od razu wtajemnicza Georges’a w plan obserwacji podejrzanego X, który zamieszkuje piętro wyżej i prawdopodobnie jest zabójcą.

Książka bardzo krótka, ale dość przyjemnie się ją czyta i nie można się nudzić. Autorka, która napisała „Kłamca i Szpieg” jest również pomysłodawczynią książki pt. „Całkiem oby człowiek”, której recenzja znajduje się na naszej stronie. W obu przypadkach zostają poruszone codzienne problemy nastolatków, z którymi sami nie dają sobie rady i potrzebują pomocy. W moim przypadku obie książki bardzo mi się spodobały i według mnie każdą po kolei należy przeczytać.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.