Poradniki, Zdrowie

Ręcznie Robione – Dorota Borodaj – Wyd. Buchmann

Ręcznie Robione – Dorota Borodaj

ręcznie robione

https://dobrerecenzje.pl/recznie-robione-dorota-borodaj-wyd-buchmann/

W dzisiejszych czasach, a więc w czasach masowej produkcji oraz krótkotrwałej użyteczności przedmiotów, rzeczy wykonane ręcznie i samodzielnie są na czasie.

Książka Doroty Borodaj – Ręcznie robione jest dziełem kilkunastu osób, które tworzą z papieru, drewna, gliny, nici, słomy czy wikliny, oryginalne i unikatowe przedmioty wykorzystując tradycyjne techniki. Niektórzy swój warsztat pracy mają na biurku, inni potrzebują przestrzeni, by pomieścić niezbędny sprzęt.

W składaniu papieru jest coś z medytacji; wyciszenie, skupienie i rozluźnienie. Pasją składania papieru pani Magda zaraża uczestników i uczestniczki swoich warsztatów: ”Bywam czasami skryta, a na warsztatach, które prowadzę muszę być otwarta na ludzi i komunikatywna”.

Książka – Ręcznie robione nie jest podręcznikiem. Instrukcje natomiast w niej zawarte dobrane są tak, aby oddawały ducha danego rzemiosła, lub rękodzieła, np. Marcelina tworzy swoją ceramikę, rozwałkowując glinę i formując z niej naczynia. Tkactwo Wiktorii i Jadzi dało moc. Potrafią od początku do końca zrobić przepiękną rzecz. Coś co wymaga kreatywności i siły fizycznej, skupienia i precyzji.

Jeszcze we wczesnych latach dziewięćdziesiątych było sporo plecionek z burego czy białego sznurka. Wisiały na ścianach polskich mieszkań, domów kultury czy urzędów. Potem nagle zniknęły, a dziś znów zostały przywrócone do łask jako kwietniki, makatki czy makramy. Nie wymagają żadnych narzędzi, wystarczy tylko sznurek, nożyczki, patyk.

”To pozwoliło mi spokojnie uczyć się w domu, w którym były małe dzieci” – mówi Ania Rybicka.

Książka – Ręcznie robione zawiera pięć rozdziałów, które poświęcone są każdemu, jednemu surowcowi, z którym pracują bohaterki książki. Kończą się zatem zestawem kilku instrukcji typu ”zrób to sam”. Przedmioty i techniki w nich pokazane, pozwolą posmakować pracy z danym materiałem, a w większości przypadków ułatwią wykonywanie danej rzeczy od A do Z. Dodatkową pomocą są zdjęcia zawarte w tej książce, które wykonane są przepięknie i fachowo.

Autorka książki ma nadzieję, że opowieści zebrane w tej książce i proste projekty, które możecie wykonać sami, pozwolą Wam złapać bakcyla ręcznej roboty, a także docenić wysiłek i umiejętności osób, które zajmują się tym na co dzień.

Zapraszam do lektury i do próbowania własnych sił w piłowaniu, lepieniu, składaniu, wyplataniu lub haftowaniu. Książkę – Ręcznie robione polecam gorąco.

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.