Recenzje książekReligijne

Richard Rohr – „Nieśmiertelny diament” – Wyd. WAM

Richard Rohr – „Nieśmiertelny diament” – Wyd. WAM

nieśmiertelny diament

Autor pisząc tę książkę miał na uwadze czytelników świeckich, poszukujących i myślących, wierzących i niewierzących, z myślą o dużej grupie osób rozczarowanych, które chcą wyzwolić się z więzów religii.

Wielu chrześcijan uważa, że Bóg kocha naszą przeszłość, a to nieprawda. Stare błędy pozostaną błędami i nie musimy ich powtarzać. Autor ukazuje problemy ludzi, wszystkich religii, ale także niereligijnych. Mówi o Bogu, o łasce, śmierci i zmartwychwstaniu. Dobroć Boga wypełnia wszystkie luki wszechświata, bez różnic i przywilejów.

To, że Chrystus „raz umarł” za wszystkich spłacając cały dług, oznacza, że Bóg bierze na siebie zadośćuczynienie za wszystkie niedoskonałości wszechświata. Autor pisze, że śmierć jest nie tylko fizycznym obumieraniem lecz zstąpieniem na głębię, sięgnięciem dna, dojściem do punktu, w którym tracimy wszelką kontrolę lecz gdy zanurzymy się w otchłań i śmierć, wynurzymy się po drugiej stronie. Nazywa się to zmartwychwstaniem.

Autor poprzez tę lekturę próbuje nam wytłumaczyć fałszywe „ja” i prawdziwe ”ja”, próbuje nas uświadomić ”kim jestem” i „kim powinienem być, by się dobrze prezentować” Wiara to „wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują”. „Prawdziwe ja” występuje w Biblii tylko raz, Paweł używa go próbując opisać istotę zmagań ze swym „fałszywym ja”. „Jeżeli zaś czynię to czego nie chcę, już nie ja to czynię ale grzech, który we mnie mieszka”.

 Drogi czytelniku weź do ręki tę książkę i przejdź przemianę która wcześniej lub później da o sobie znać gdyż dokona się zawsze – niezależnie od tego kiedy ktoś zrozumie jego istotę, bo diamenty są ukryte głęboko w nas, choć niewidoczne są jak trop, którym podążamy.

W Środę Popielcową wielu chrześcijan rozpoczęło Wielki Post od posypania głowy popiołem, któremu towarzyszą słowa z Księgi Rodzaju ”Prochem jesteś i w proch się obrócisz!”

Jednak w poranek wielkanocny zostaniemy namaszczeni świętym olejem, w którym objawia się przesłanie: „Miłość silniejsza jest niż śmierć, w nią się teraz obracasz”.

Zachęcam do refleksji i lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.