Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Robert Jackson Bennett – „Miasto schodów” – Wyd. Papierowy Księżyc

Robert Jackson Bennett – „Miasto schodów” – Wyd. Papierowy Księżyc

miasto schodów

Książka, a właściwie ebook do którego przeczytania zbierałam się bardzo długi czas. Przysłana początkiem miesiąca przeleżała u mnie ponad dwa tygodnie w tablecie, nie ruszana i osamotniona. Niestety życie daje w kość i nie można wyrabiać nadgodzin.

Wracając do powieści, zaczynając od pierwszych stron byłam tak średnio nastawiona na jakość fabuły. Bywa tak, że od początku wie się, czy książka zapowiada się ciekawie. Jak się później okazało dość mylnie stwierdziłam, że będzie nudna, ponieważ przetrzymała mnie w jedną noc i była gotowa do recenzji. Jak dla mnie w fabule za dużo jest polityki, która dość mocno kontestuje z tajemnicą, niebezpieczeństwem i lekko pachnącym kryminałem.

Miasto, które stoi na kolumnach, które są jakby ostoją kultury i człowieczeństwa, jest całkiem inne niż sąsiadujące. Dopóki nie przybyli tam tak zwani „reformatorzy”, miasto to i ludzkość nie zapowiadało się ciekawie. Pomimo tego powstały służby bezpieczeństwa, a nawet ośrodki gdzie osądzało się ludzi za przewinienia i przestępstwa. Pewnego razu ciało jednego z pierwszych przybyłych uczonych zostaje znalezione w stanie nie do zidentyfikowania. Panuje chaos, wszyscy są w panice, ponieważ gdzieś pomiędzy nimi chodzi wolno zabójca, który może zaatakować w każdej dowolnej chwili.  Nagle do miasta przybywa dwoje osobników. Mają na celu wyjaśnienie tajemniczego zabójstwa i doprowadzenie do porządku.

Prowadząc śledztwo, na światło dzienne wychodzą sprawy, które ukrywane przez pierwszych nie miały nigdy zostać odnalezione i wywleczone na światło dzienne. A z tym wszystkim oczywiście miał związek dawno już zmarły profesor historii, którego tak brutalnie zamordowano.

Według mnie fabuła nie podchodzi do kategorii jakiejkolwiek książki. Niby horror, niby kryminał, niby fantasy. Bardzo dziwnie napisane i to czyni tę historię wyjątkową. Odstawanie od normy czyni książkę unikatową i wartościową.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.