Recenzje książekReligijne

Roberto Allegri – „Matka Teresa z Kalkuty” – Wyd. WAM

Roberto Allegri – „Matka Teresa z Kalkuty” – Wyd. WAM

matka teresa z kalkuty

Oto historia Matki Teresy z Kalkuty. To nie jest biografia świętej, ale opowieść o najważniejszych chwilach w jej życiu. Autor ukazuje wybrane sceny z jej życia: dzieciństwo, ludzi i wydarzenia, które sprawiły, że matka Teresa podjęła decyzję, że odda się najbiedniejszym, w których mieszka Chrystus.

W  wieku 11 lat mała Agnes traci ojca, jest jej bardzo trudno, ale czuje się bliższa ubogim. Jest małą dziewczynką, ale potrafi zrozumieć, że ludzie dzielą się na tych, którzy mają, i tym, którym wszystkiego brakuje. Nie czuje do nikogo niechęci, ani złości, ale już dojrzewa w niej decyzja o pragnieniu pomagania biednym. Odtąd mała Agnes staje się siostrą Teresą od świętej Teresy z Lisieux, ogłoszonej przez Kościół patronką misji.

Ukończywszy dwa lata nowicjatu składa śluby czasowe. W czasie podróży pociągiem do Darjilingu, siostra Teresa poznaje warunki życia ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie oraz słyszy wezwanie Jezusa, aby opuścić zgromadzenie i całkowicie poświęcić się służbie ubogim.

Zakłada zgromadzenie misjonarek miłości, aby pomagać najuboższym z ubogich. W każdym umierającym człowieku, w każdym porzuconym i trędowatym, którymi się opiekuje i których ubiera, widzi nie tylko cierpiącego człowieka, ale również Jezusa.

Matka Teresa odeszła 5 września 1997 roku. Została pochowana w Kalkucie, w domu macierzystym misjonarek miłości. Ma prosty grób z napisem „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem.” Już po dwóch latach od śmierci Jan Paweł II otworzył proces beatyfikacyjny, a 4 września 2016 roku papież Franciszek ogłosił Matkę Teresę świętą.

Przykład Matki Teresy porusza wszystkich ludzi, przemawia do sumień ludzi wierzących i niewierzących. Jej łagodne spojrzenie zachęca każdego czytelnika do podążania Jej ścieżkami, a książka ta to odpowiedź na to wezwanie.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.