Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Rycheza – Janina Lesiak – Wyd. Mg

Rycheza – Janina Lesiak

Rycheza

https://dobrerecenzje.pl/rycheza-janina-lesiak-wyd-mg/

Rycheza Lotaryńska córka Ezzona i Matyldy, synowa Bolesława Chrobrego, żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, była pierwszą koronowaną Królową Polski.

Rycheza stoi na czele orszaku niezwykłych, zdumiewająco odważnych i mądrych kobiet. Była wychowywana w posłuszeństwie i surowości, przez co zdobyła zaskakującą samodzielność. Królowa urodziła pierworodnego syna mając zaledwie osiemnaście lat. Jej małżonek – Mieszko II uważany za erudytę, który jako pierwszy polski władca umiejący czytać i pisać, znający łacinę i grekę, także pragnie mieć mądrego potomka.

Rycheza także po swoim ojcu odziedziczyła ambicję, która nie pozwalała jej „chować się w kącie” będąc lekceważoną. Królowa bardzo podtrzymuje Króla na duchu, ale także przewiduje nadciągającą burzę, Rycheza wie, że część możnowładztwa poprze Bezpryma, buntując się przeciwko panowaniu Mieszka II i odbierając szansę na sukcesję jego synowi Kazimierzowi.

Autorka książki – Janina Lesiak po swojemu, choć bardzo profesjonalnie, próbuje ukazać obraz dumnej Królowej, której los w życiu nie oszczędza. Przeżyła zdradę męża, śmierć bliskich i ciągłą bojaźń o swoje dzieci. To Królowa w dwóch odsłonach: czerwieni i czerni, która nigdy się nie poddaje i walczy do samego końca.

Tylko Rycheza w dobiegającej kresu ziemskiej wędrówce boi się „czy nie zmitrężyła danego jej czasu”?

Czy go wykorzystała zgodnie z wolą Stwórcy?

I czy tę wolę rozpoznała?

Autorka bardzo skrupulatnie oddała obraz Królowej w najdrobniejszych szczegółach, tak samo jak inne jej postaci z książek: Marysieńka Sobieska, Eleonora z Habsburgów, Królowa Bona, Dobrawa czy Jadwiga Jagiellonka.

Książka jest przepięknie wydana w twardej oprawie, szyta, litery duże, przez co szybko się czyta.

Czytając tę historię odnajdziecie autentyczną ścieżkę do Królowej w czerwieni- Rychezy, a poprzez to poznacie również historię Polski.

Polecam serdecznie

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.