Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

S.J. Scott – „23 sposoby na lenia, czyli jak pokonać prokrastynację dobrym nawykiem” – Wyd. Helion

S.J. Scott – „23 sposoby na lenia, czyli jak pokonać prokrastynację dobrym nawykiem” – Wyd. Onepress

23 sposoby na lenia

Wakacje się kończą i czas zabrać się do pracy. Na ten moment wydawnictwo Helion proponuje ciekawą pozycję pt. „23 sposoby na lenia, czyli jak pokonać prokrastynację dobrym nawykiem” autorstwa S. J. Scotta. Jak sam tytuł wskazuje, pozycja ta to poradnik, który ma pomóc czytelnikowi.

Książka jak na poradnik dla leniwych przystało, jest bardzo cienka i ma zaledwie 96 stron, co powoduje, że nawet leniwe osoby są w stanie zapoznać się z zawartymi w niej treściami. Prokrastynacja, jak twierdzi autor, związana jest z nabyciem lub nabywaniem określonych nawyków, które uzasadniamy takimi wymówkami jak: „To niema żadnego znaczenia”, „Najpierw muszę zrobić ……”, „Żeby zacząć potrzebuje więcej informacji”, „Czuję się przytłoczony i mam dużo na głowie”, „Nie mam teraz czasu”, „Ciągle o tym zapominam”, „Nie mam na to ochoty”. Te siedem wskazanych przez autora elementów, w pełni opisuje stan człowieka, kiedy nie chce lub nie ma ochoty realizować koniecznych zadań. Mnie najbardziej przekonało do tej części książki wyjaśnienie wymówki pierwszej „to nie ma żadnego znaczenia”. Autorzy uświadamiają czytelnikowi jak ważne jest określanie celów i celowe działanie, które realizowane konsekwentnie prowadzi do zamierzonego efektu.

Właściwa część książki stanowi jednak 23 krótkie rozdziały, które prezentują działania, pomocne w walce z lenistwem. Znajdziemy tam opis znanych powszechnie zasad np. zasady Pareto 80/20, które doskonale pasują, że niektóre nasze działania są ważniejsze (przynoszą więcej efektów niż inne aktywności) i dlatego warto je rozpoznać. Innym elementem jest zastosowanie powszechnie znanej w biznesie zasady SMART do określania własnych, osobistych celów, co pozwoli na jaśniejsze ich formułowanie i ułatwi ich kontrolowanie. Nie mniej ciekawe są także, takie elementy jak kolejkowanie automatycznych procesów i projektów, którym czytelnik poświęca uwagę, czy wykorzystanie tzw. motywacji drugiego rodzaju, stanowiącej uzupełnienie i wzmocnienie motywacji wewnętrznej.

Zaletą tego poradnika jest m.in. to, że autor nie tylko wymienia poszczególne 23 kroki, ale stara się również zaprezentować metodę ich zastosowania, przekonując czytelnika do dobrych nawyków.

Ocena: 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.